Африканско првенство во кошарка 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинЕгипет
Датуми19 декември - 28 декември
Тимови10 (од 40 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Египет (5-ти титула)
1981
1985 >

Африканско првенство во кошарка 1983 — 12-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Египет од 19 декември - 28 декември година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Египет.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Алжир
 Ангола
 ЦАР
 Египет
 Либерија

 Брег на Слоновата Коска
 Гвинеја
 Мозамбик
 Сенегал
 Сомалија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Египет 8 4 4 0 341 275 +66
 Ангола 6 4 2 2 314 288 +26
 Алжир 6 4 2 2 275 284 -9
 ЦАР 6 4 2 2 313 297 +16
 Либерија 4 4 0 4 269 368 -99
 Египет 85–64  Алжир
 ЦАР 97–74  Либерија
 ЦАР 66–74  Алжир
 Ангола 72–79  Египет
 Либерија 69–106  Египет
 Ангола 71–65  Алжир
 Ангола 93–64  Либерија
 ЦАР 70–71  Египет
 Алжир 72–62  Либерија
 ЦАР 80–78  Ангола

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 8 4 4 0 318 225 +93
 Брег на Слоновата Коска 7 4 3 1 335 247 +88
 Мозамбик 6 4 2 2 304 227 +77
 Сомалија 5 4 1 3 257 346 -89
 Гвинеја
4 4 0 4 232 401 -169
 Мозамбик 106–38  Гвинеја
 Сенегал 70–66  Брег на Слоновата Коска
 Сомалија 94–73  Гвинеја
 Брег на Слоновата Коска 80–66  Мозамбик
 Сенегал 54–41  Мозамбик
 Брег на Слоновата Коска 90–56  Сомалија
 Брег на Слоновата Коска 99–55  Гвинеја
 Сенегал 92–52  Сомалија
 Мозамбик 91–55  Сомалија
 Сенегал 102–66  Гвинеја

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
27 декември 1983
  Египет 84  
  Брег на Слоновата Коска 68  
 
28 декември 1983
      Египет 94
    Ангола 68
Трето место
27 декември 1983 28 декември 1983
  Сенегал 61   Брег на Слоновата Коска  71
  Ангола 68     Сенегал  78
 Либерија 93–92  Гвинеја
 Сомалија 64–93  ЦАР
 Алжир 62–68  Мозамбик

Табела[уреди | уреди извор]

 Египет се квалификува за ЛОИ 1984
Место Репрезентација Рекорд
1  Египет 6-0
2  Ангола 3-3
3  Сенегал 5-1
4  Брег на Слоновата Коска 3-3
5  Мозамбик 3-2
6  Алжир 2-3
7  ЦАР 3-2
8  Сомалија 1-4
9  Либерија 1-4
10  Гвинеја 0-5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]