Африканско првенство во кошарка 1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинЕгипет
Датуми20-28 декември
Тимови(од 34 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Египет (4-ти титула)
1974
1978 >

Африканско првенство во кошарка 1974 — 8-мо африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Египет од 20 декември28 декември 1975 година. На ова првенство учество зеле 6 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Египет.

Учесници[уреди | уреди извор]

 Конго
 Египет
 Сенегал
 Судан
 Тунис
 Заир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази
 Египет 5 5 0
 Сенегал 5 3 2
 Судан 5 3 2
 Заир 5 2 3
 Тунис 5 2 3
 Конго 5 0 5
Тунис  105–104  Конго
Сенегал  83–68  Судан
Египет  79–65  Заир
Судан  82–71  Тунис
Сенегал  89–68  Заир
Египет  92–62  Конго
Судан  81–78  Заир
Египет  75–70  Тунис
Сенегал  79–50  Конго
Египет  89–71  Судан
Заир  83–68  Конго
Тунис  84–64  Сенегал
Судан  93–62  Конго
Заир  101–81  Тунис
Египет  70–61  Сенегал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]