Прејди на содржината

Африканско првенство во кошарка 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинАнгола
Датуми16 декември - 27 декември
Тимови11 (од 42 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Ангола (1-ви титула)
1987
1992 >

Африканско првенство во кошарка 1989 — 15-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Ангола од 16 декември - 27 декември година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Алжир
 ЦАР
 Мали
 Сенегал
 Замбија

 Ангола
 Брег на Слоновата Коска
 Египет
 Кенија
 Мароко
 Тунис

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 8 4 4 0 362 234 +128
 Мали 6 4 2 2 289 235 +54
 Алжир 6 4 2 2 329 297 +32
 ЦАР 6 4 2 2 381 292 +89
 Замбија
4 4 0 4 178 481 -303
 Мали 94–30  Замбија
 Сенегал 85–74  ЦАР
 Замбија 46–110  Сенегал
 Алжир 60–77  Мали
 Замбија 46–165  ЦАР
 Сенегал 89–62  Алжир
 ЦАР 67–66  Мали
 Замбија 56–112  Алжир
 Алжир 95–75  ЦАР
 Сенегал 78–52  Мали

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Ангола 10 5 5 0 426 274 +152
 Египет 9 5 4 1 419 364 +55
 Брег на Слоновата Коска 9 6 3 3 500 503 -3
 Тунис 7 5 2 3 389 402 -13
 Мароко 6 5 1 4 348 426 -78
 Кенија 4 4 0 4 276 389 -113
 Ангола 72–57  Брег на Слоновата Коска
 Тунис 98–86  Брег на Слоновата Коска
 Египет 89–69  Мароко
 Мароко 87–86  Кенија
 Ангола 83–66  Тунис
 Египет 91–81  Брег на Слоновата Коска
 Брег на Слоновата Коска 97–79  Кенија
 Тунис 68–64  Мароко
 Ангола 71–61  Египет
 Ангола 90–50  Мароко
 Египет 95–71  Кенија
 Брег на Слоновата Коска 86–85  Тунис
 Брег на Слоновата Коска 93–78  Мароко
 Египет 83–72  Тунис
 Ангола 110–40  Кенија

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
26 декември 1989
  Египет 81  
  Сенегал 68  
 
27 декември 1989
      Египет 62
    Ангола 89
Трето место
26 декември 1989 27 декември 1989
  Ангола 92   Сенегал  65
  Мали 55     Мали  53
 Брег на Слоновата Коска 91–70  Алжир
 Тунис 99–110  ЦАР
 Замбија 65–122  Мароко

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација Рекорд
1  Ангола 7-0
2  Египет 5-2
3  Сенегал 5-1
4  Мали 2-4
5  Брег на Слоновата Коска 4-3
6  Алжир 2-3
7  ЦАР 3-2
8  Тунис 2-4
9  Мароко 2-4
10  Замбија 0-5
11  Кенија 0-4

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1989 

Ангола
1-ва титула
МВП

Надворешни врски[уреди | уреди извор]