Африканско првенство во кошарка 1962

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинОбединета Арапска Република
Датуми24 март - 30 март 1962
Тимови5
Сали(во 1 град)
Победник Обединета Арапска Република (1-ви титула)
1964 >

Африканско првенство во кошарка 1962 — 1-во африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Обединета Арапска Република од 24 март - 30 март 1962 година. На ова првенство учество зеле 5 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Обединета Арапска Република.

Резултати[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Обединета Арапска Република 4 4 0 304 139 +165 8
 Судан 4 3 1 198 184 +14 7
 Мароко 4 2 2 221 184 +37 6
 Гвинеја 4 1 3 182 213 −31 5
 Етиопија 4 0 4 114 299 −185 4
Обединета Арапска Република  110 – 20  Етиопија   
Мароко  41 – 44  Судан   
Гвинеја  56 – 25  Етиопија   
Обединета Арапска Република  67 – 39  Гвинеја   
Етиопија  34 – 54  Судан   
Етиопија  35 – 79  Мароко   
Судан  58 – 43  Гвинеја   
Судан  42 – 66  Обединета Арапска Република   
Гвинеја  44 – 63  Мароко   
Обединета Арапска Република  61 – 38  Мароко   

Надворешни врски[уреди | уреди извор]