Африканско првенство во кошарка 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинСенегал
Датуми25 декември 1971 – 2 јануари 1972
Тимови12 (од 34 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Сенегал (2-ри титула)
1970
1974 >

Африканско првенство во кошарка 1972 — 6-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Сенегал од 25 декември 19712 јануари 1972 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Сенегал.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Пласман во полуфинале

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Сенегал 5 5 0 413 234 +179 10
 Мали 5 4 1 400 319 +81 9
 Тунис 5 3 2 394 315 +79 8
 Камерун 5 2 3 365 339 +26 7
 Мадагаскар 5 1 4 335 446 −111 6
 Нигерија 5 0 5 250 504 −254 5
Камерун  82 – 45  Мадагаскар   
Сенегал  101 – 30  Нигерија   
Мали  65 – 54  Тунис   
Мали  101 – 45  Нигерија   
Сенегал  95 – 54  Мадагаскар   
Тунис  84 – 59  Камерун   
Мали  95 – 68  Мадагаскар   
Тунис  96 – 52  Нигерија   
Сенегал  65 – 47  Камерун   
Камерун  101 – 50  Нигерија   
Тунис  101 – 63  Мадагаскар   
Сенегал  76 – 44  Мали   
Мадагаскар  105 – 73  Нигерија   
Мали  95 – 76  Камерун   
Сенегал  76 – 59  Тунис   


Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Египет 5 5 0 413 348 +65 10
 ЦАР 5 4 1 439 403 +36 9
 Судан 5 3 2 381 353 +28 8
 Мароко 5 2 3 404 378 +26 7
 Брег на Слоновата Коска 5 1 4 307 396 −89 6
 Того 5 0 5 315 381 −66 5
Судан  92 – 61  Брег на Слоновата Коска   
Мароко  89 – 66  Того   
Египет  96 – 88  ЦАР   
Брег на Слоновата Коска  62 – 58  Того   
ЦАР  97 – 82  Судан   
Египет  80 – 69  Мароко   
Египет  72 – 63  Судан   
Мароко  87 – 58  Брег на Слоновата Коска   
ЦАР  76 – 69  Того Пдж 
Египет  89 – 70  Того   
Судан  79 – 71  Мароко   
ЦАР  83 – 68  Брег на Слоновата Коска   

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
1 јануари 1972
  Сенегал 77  
  ЦАР 66  
 
2 јануари 1972
      Сенегал 61
    Египет 54
Трето место
1 јануари 1972 2 јануари 1972
  Египет 87   ЦАР  74
  Мали 68     Мали  107

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Египет  87 – 68  Мали   
Сенегал  77 – 66  ЦАР   

Трето место[уреди | уреди извор]

Мали  107 – 74  ЦАР   

Финале[уреди | уреди извор]

Сенегал  61 – 54  Египет   

5-12 место[уреди | уреди извор]

5 место

Тунис  88 – 83  Судан   

7 место

Мароко  62 – 61  Камерун   

9 место

Мадагаскар  84 – 66  Брег на Слоновата Коска   

11 место

Того  73 – 41  Нигерија   

Табела[уреди | уреди извор]

Квалификувани за ЛОИ 1972
Место Репрезентација Рекорд
 Сенегал 7–0
 Египет 6–1
 Мали 5–2
4  ЦАР 4–3
5  Тунис 4–2
6  Судан 3–3
7  Мароко 3–3
8  Камерун 2–4
9  Мадагаскар 2–4
10  Брег на Слоновата Коска 1–5
11  Того 1–5
12  Нигерија 0–6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]