Африканско првенство во кошарка 1965

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинТунис
Датуми28 март2 април
Тимови(од 32 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Мароко (1-ви титула)
1964
1968 >

Африканско првенство во кошарка 1965 — 3-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Тунис од 28 март2 април 1965 година. На ова првенство учество зеле 5 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Мароко.

Резултати[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Мароко 4 4 0 291 185 +106 8
 Тунис 4 2 2 212 217 −5 6
 Алжир 4 2 2 210 236 −26 6
 Сенегал 4 1 3 180 211 −31 5
 Либија 4 1 3 205 249 −44 5
Алжир  57 – 46  Сенегал   
Тунис  55 – 58  Либија   
Тунис  57 – 52  Алжир   
Мароко  59 – 44  Сенегал   
Либија  45 – 79  Мароко   
Тунис  43 – 37  Сенегал   
Либија  52 – 53  Сенегал   
Алжир  39 – 83  Мароко   
Тунис  57 – 70  Мароко   
Либија  50 – 62  Алжир   

Надворешни врски[уреди | уреди извор]