Африканско првенство во кошарка 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинМароко
Датуми22 март - 30 март
Тимови11 (од 39 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Сенегал (4-ти титула)
1978
1981 >

Африканско првенство во кошарка 1980 — 10-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Мароко од 22 март30 март 1980 година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Сенегал.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Ангола
 Брег на Слоновата Коска
 Гвинеја
 Мароко
 Заир

 Алжир
 Конго
 Мавританија
 Нигерија
 Сенегал
 Сомалија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Брег на Слоновата Коска 8 4 4 0 426 318 +108
 Мароко 7 4 3 1 344 341 +3
 Заир 6 4 2 2 331 313 +18
 Ангола 5 4 1 3 286 333 -47
 Гвинеја
4 4 0 4 358 440 -82
Мароко  81–67  Ангола
Брег на Слоновата Коска  106–87  Заир
Гвинеја  69–88  Заир
Ангола  59–85  Брег на Слоновата Коска
Гвинеја  88–102  Ангола
Брег на Слоновата Коска  96–72  Мароко
Заир  79–58  Ангола
Гвинеја  101–111  Мароко
Брег на Слоновата Коска  139–100  Гвинеја
Мароко  80–77  Заир

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 10 5 5 0 507 370 +137
 Алжир 8 5 3 2 407 417 -10
 Мавританија 7 5 2 3 419 459 -40
 Конго 7 5 2 3 468 489 -21
 Сомалија 7 5 2 3 438 473 -35
 Нигерија 6 5 1 4 439 470 -31
Нигерија  87–68  Мавританија
Алжир  75–68  Сомалија
Сенегал  108–79  Конго
Конго  103–90  Нигерија
Мавританија  97–93  Сомалија
Сенегал  94–71  Алжир
Мавританија  82–67  Алжир
Сенегал  94–73  Нигерија
Сомалија  102–101  Конго
Конго  104–102  Мавританија
Алжир  107–92  Нигерија
Сенегал  103–77  Сомалија
Алжир  87–81  Конго
Сенегал  108–70  Мавританија
Сомалија  98–97  Нигерија

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
27 март 1980
  Брег на Слоновата Коска 101  
  Алжир 48  
 
28 март 1980
      Брег на Слоновата Коска 90
    Сенегал 96
Трето место
27 март 1980 28 март 1980
  Сенегал 126   Мароко  97
  Мароко 87     Алжир  95
Сомалија  123–93  Гвинеја
Мавританија  71–85  Ангола
Заир  111–114  Конго

Табела[уреди | уреди извор]

 Сенегал се квалификува за ЛОИ 1980
Место Репрезентација Рекорд
1  Сенегал 7-0
2  Брег на Слоновата Коска 5-2
3  Мароко 4-2
4  Алжир 3-3
5  Конго 3-3
6  Заир 2-3
7  Ангола 2-3
8  Мавританија 2-4
9  Сомалија 3-3
10  Гвинеја 0-5
11  Нигерија 1-4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]