Африканско првенство во кошарка 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрежно место
2003 FIBA Africa Championship
Детали за турнирот
ДомаќинEgypt
Датуми7 август - 16 август 2003
Тимови12 (од 53 федерации)
Сали(во Александрија градови)
Победник Ангола (7-ми титула)
MVPАнгола Мигел Лутонда
2001
2005 >

Африканско првенство во кошарка 2003 — 22-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Египет од 7 август - 16 август 2003 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

 Алжир
 ЦАР
 Египет
 Брег на Слоновата Коска
 Мозамбик
 Нигерија

 Ангола
 Мадагаскар
 Мароко
 Сенегал
 Јужна Африка
 Тунис

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Квалификуван во четвртфинале
Екипа Бодови П П К+ К- КР
 Нигерија 9 4 1 366 299 +67
 Египет 9 4 1 431 357 +74
 ЦАР 8 3 2 399 340 +59
 Алжир 7 2 3 376 382 -6
 Мозамбик 6 1 4 261 402 -141
 Брег на Слоновата Коска 6 1 4 360 413 -53
7 август 2003
21:00
Египет  98 – 53  Мозамбик    Александрија
8 август 2003
17:00
ЦАР  83 – 75  Брег на Слоновата Коска    Александрија

19:00
Алжир  77 – 62  Нигерија    Александрија

9 август 2003
17:00
Алжир  73 – 62  Мозамбик    Александрија

19:00
Нигерија  83 – 61  Брег на Слоновата Коска    Александрија

21:00
Египет  91 – 84  ЦАР    Александрија

10 август 2003
17:00
Мозамбик  69 – 67  Брег на Слоновата Коска    Александрија

19:00
Нигерија  69 – 64  ЦАР    Александрија

21:00
Египет  86 – 79  Алжир    Александрија

12 август 2003
17:00
ЦАР  81 – 36  Мозамбик    Александрија

19:00
Брег на Слоновата Коска  85 – 78  Алжир    Александрија

21:00
Нигерија  69 – 56  Египет    Александрија

13 август 2003
17:00
Нигерија  83 – 41  Мозамбик    Александрија

19:00
ЦАР  87 – 69  Алжир    Александрија

21:00
Египет  100 – 72  Брег на Слоновата Коска    Александрија

Група Б[уреди | уреди извор]

Квалификуван во четвртфинале
Екипа Бодови П П К+ К- КР
 Ангола 10 5 0 454 307 +147
 Сенегал 8 3 2 410 363 +47
 Тунис 8 3 2 369 314 +55
 Мароко 7 2 3 350 394 -44
 Јужна Африка 7 2 3 258 310 -52
 Мадагаскар 5 0 5 249 402 -153
8 август 2003
17:00
Јужна Африка  20 – 0  Мадагаскар    Александрија

19:00
Тунис  75 – 63  Мароко    Александрија

21:00
Ангола  73 – 60  Сенегал    Александрија

9 август 2003
17:00
Ангола  101 – 55  Јужна Африка    Александрија

19:00
Мароко  76 – 71  Мадагаскар    Александрија

21:00
Сенегал  75 – 71  Тунис    Александрија

10 август 2003
17:00
Сенегал  112 – 63  Мадагаскар    Александрија

19:00
Ангола  71 – 63  Тунис    Александрија

21:00
Мароко  69 – 50  Јужна Африка    Александрија

12 август 2003
17:00
Тунис  91 – 51  Мадагаскар    Александрија

19:00
Ангола  106 – 65  Мароко    Александрија

21:00
Јужна Африка  79 – 71  Сенегал    Александрија

13 август 2003
17:00
Ангола  103 – 64  Мадагаскар    Александрија

19:00
Тунис  69 – 54  Јужна Африка    Александрија

21:00
Сенегал  92 – 77  Мароко    Александрија

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

11 место[уреди | уреди извор]

15 август 2003
17:00
Брег на Слоновата Коска  87 – 52  Мадагаскар    Александрија

9 место[уреди | уреди извор]

15 август 2003
19:00
Јужна Африка  77 – 70  Мозамбик    Александрија

7 место[уреди | уреди извор]

15 август 2003
15:00
Алжир  82 – 68  Мароко    Александрија

5 место[уреди | уреди извор]

15 август 2003
21:00
ЦАР  75 – 64  Тунис    Александрија

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 август - 21:00
   Ангола 64  
   Египет 61  
 
16 август - 21:00
       Ангола 85
     Нигерија 65
Трето место
14 август - 19:00 16 август - 19:00
   Нигерија 78    Египет  81
   Сенегал 55      Сенегал  79
14 август 2003
19:00
Нигерија  78 – 55  Сенегал    Александрија

21:00
Ангола  82 – 68  Египет    Александрија

3 место[уреди | уреди извор]

16 август 2003
19:00
Египет  81 – 79  Сенегал    Александрија

Финале[уреди | уреди извор]

16 август 2003
21:00
Ангола  85 – 65  Нигерија    Александрија
Четвртини: 22-24, 18-8, 18-10, 27-23

Табела[уреди | уреди извор]

Квалификуван за ЛОИ 2004
Место Екипа Рекорд
 Ангола 7–0
 Нигерија 5–2
 Египет 5–2
4  Сенегал 3–4
5  ЦАР 4–2
6  Тунис 3–3
7  Алжир 3–3
8  Мароко 2–4
9  Јужна Африка 3–3
10  Мозамбик 1–5
11  Брег на Слоновата Коска 2–4
12  Мадагаскар 0–6

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 2003 

Ангола
7-ма титула
МВП
Ангола Мигел Лутонда