Африканско првенство во кошарка 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрежно место
Official website
Детали за турнирот
ДомаќинТунис Тунис
Сенегал Сенегал
Датуми8 септември - 16 септември 2017
Тимови16
2015
2019 >

Африканско првенство во кошарка 2017 — 29-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое ќе се одржи во Тунис и Сенегал од 8 септември - 16 септември 2017 година. На ова првенство учество ќе земат 16 репрезентации.