Африканско првенство во кошарка 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинМароко
Датуми29 март – 6 април
Тимови(од 33 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Сенегал (1-ви титула)
1965
1970 >

Африканско првенство во кошарка 1968 — 4-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Мароко од 29 март6 април 1965 година. На ова првенство учество зеле 9 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Сенегал.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Пласман во полуфинале

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Мароко 4 4 0 321 242 +79 8
 Мали 4 3 1 295 273 +22 7
 Брег на Слоновата Коска 4 2 2 274 275 −1 6
 Судан 4 1 3 234 274 −40 5
 Конго 4 0 4 234 294 −60 4
Судан  50 – 43  Сенегал   
Мароко  66 – 59  Брег на Слоновата Коска   
Мали  71 – 62  Судан   
Мароко  83 – 54  Конго   
Брег на Слоновата Коска  86 – 67  Конго   
Мароко  79 – 68  Мали   
Мароко  93 – 61  Судан   
Мали  81 – 62  Брег на Слоновата Коска   
Мали  75 – 70  Конго   
Брег на Слоновата Коска  67 – 61  Судан   

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Сенегал 3 2 1 218 167 +51 5
 ЦАР 3 2 1 230 208 +22 5
 Алжир 3 2 1 215 215 0 5
 Нигер 3 0 3 186 259 −73 3
ЦАР  94 – 68  Нигер   
Алжир  67 – 61  Сенегал   
Сенегал  83 – 47  Нигер   
ЦАР  83 – 66  Алжир   
Алжир  82 – 71  Нигер   
Сенегал  74 – 53  ЦАР   

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Класификациска фаза[уреди | уреди извор]

  Classification round Fifth place
             
5 април
  Судан 73  
  Алжир 70  
 
6 април
      Судан 2
    Нигер 0
Seventh place
5 април 6 април
  Нигер 73   Алжир  64
  Брег на Слоновата Коска 62     Брег на Слоновата Коска  65
Нигер  73 – 62  Брег на Слоновата Коска   
Судан  73 – 70  Алжир   
Алжир  64 – 65  Брег на Слоновата Коска   
Судан  2 – 0  Нигер   


  Полуфинале Финале
             
5 април
  Мароко 67  
  ЦАР 58  
 
6 април
      Мароко 60
    Сенегал 67
Трето место
5 април 6 април
  Сенегал 62   ЦАР  76
  Мали 54     Мали  60

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Сенегал  62 – 54  Мали   
Мароко  67 – 58  ЦАР   

Трето место[уреди | уреди извор]

ЦАР  76 – 60  Мали   

Финале[уреди | уреди извор]

Сенегал  67 – 60  Мароко   

Табела[уреди | уреди извор]

Квалификувани за ЛОИ 1668
Место Репрезентација Рекорд
 Сенегал 4–1
 Мароко 5–1
 ЦАР 3–2
4  Мали 3–3
5  Судан 3–3
6  Нигер 1–4
7  Брег на Слоновата Коска 4–3
8  Алжир 2–3
9  Конго 0–4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]