Африканско првенство во кошарка 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинЕгипет
Датуми28 декември - 8 јануари
Тимови11 (од 44 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Ангола (2-ри титула)
1989
1993 >

Африканско првенство во кошарка 1992 — 16-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Египет од 28 декември - 8 јануари година. На ова првенство учество зеле 11 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Алжир
 Камерун
 Брег на Слоновата Коска
 Египет
 Мали
 Нигерија

 Ангола
 ЦАР
 Мароко
 Сенегал
 Тунис

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Египет 10 5 5 0 451 354 +97
 Мали 8 5 3 2 328 379 -51
 Нигерија 8 5 3 2 368 370 -2
 Камерун 7 5 2 3 335 356 -21
 Алжир 6 5 1 4 362 372 -10
 Брег на Слоновата Коска 6 5 1 4 393 406 -13
 Египет 108–56  Мали
 Камерун 64–63  Алжир
 Нигер 75–68  Брег на Слоновата Коска
 Египет 89–85  Нигерија
 Камерун 95–83  Брег на Слоновата Коска
 Мали 74–73  Алжир
 Алжир 80–78  Брег на Слоновата Коска
 Мали 75–63  Нигерија
 Египет 75–49  Камерун
 Мали 65–61  Камерун
 Нигерија 75–72  Алжир
 Египет 98–90  Брег на Слоновата Коска
 Нигерија 70–66  Камерун
 Египет 81–74  Алжир
 Брег на Слоновата Коска 74–58  Мали

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Ангола 8 4 4 0 312 255 +57
 Сенегал 7 4 3 1 285 267 +18
 ЦАР 6 4 2 2 289 273 +16
 Мароко 5 4 1 3 174 222 -48
 Тунис
4 4 0 4 204 247 -43
 Сенегал 66–57  Мароко
 Ангола 71–62  ЦАР
 Тунис 70–77  ЦАР
 Ангола 82–61  Мароко
 ЦАР 74–54  Мароко
 Тунис 66–77  Сенегал
 Ангола 91–68  Тунис
 Сенегал 78–76  ЦАР
 Мароко 2–0  Тунис
 Ангола 68–64  Сенегал

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
7 јануари 1993
  Сенегал 99  
  Египет 83  
 
8 јануари 1993
      Ангола 71
    Сенегал 66
Трето место
7 јануари 1993 8 јануари 1993
  Ангола 91   Египет  97
  Мали 59     Мали  81
 Нигерија 99–77  ЦАР
 Мароко 62–76  Алжир
 Камерун 61–80  Тунис

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација Рекорд
1  Ангола 6-0
2  Сенегал 4-2
3  Египет 5-1
4  Мали 3-4
5  Нигерија 4-2
6  ЦАР 2-3
7  Тунис 1-4
8  Камерун 2-4
9  Алжир 2-4
10  Мароко 1-4
11  Брег на Слоновата Коска 1-4

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1992 

Ангола
2-ра титула
МВП

Надворешни врски[уреди | уреди извор]