Африканско првенство во кошарка 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинСенегал
Датуми25 јули - 3 август
Тимови(од 52 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Сенегал (5-ти титула)
MVPСенегал Омар Мар
1995
1999 >

Африканско првенство во кошарка 1997 — 19-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Сенегал од 25 јули - 3 август година. На ова првенство учество зеле 9 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Сенегал.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 ЦАР
 Брег на Слоновата Коска
 Нигерија
 Сенегал
 ЈАР

 Ангола
 Египет
 Мали
 Зелен ’Рт

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Нигерија 8 4 4 0 320 193 +127
 Сенегал 7 4 3 1 285 226 +59
 ЦАР 6 4 2 2 269 258 +11
 Брег на Слоновата Коска 5 4 1 3 272 314 -42
 ЈАР 4 4 0 4 172 327 -155
 Сенегал 82–41  ЈАР
 Брег на Слоновата Коска 58–87  ЦАР
 ЦАР 57–70  Сенегал
 Брег на Слоновата Коска 59–93  Нигерија
 ЦАР 57–77  Нигерија
 Брег на Слоновата Коска 77–39  ЈАР
 ЦАР 68–53  ЈАР
 Нигерија 50–38  Сенегал
 Сенегал 95–78  Брег на Слоновата Коска
 Нигерија 100–39  ЈАР

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Ангола 6 3 3 0 198 135 +63
 Египет 5 3 2 1 184 195 -11
 Мали 4 3 1 2 192 192 0
 Зелен ’Рт 3 3 0 3 134 186 -52
 Египет 83–82  Мали
 Ангола 67–43  Зелен ’Рт
 Мали 61–40  Зелен ’Рт
 Ангола 62–43  Египет
 Зелен ’Рт 51–58  Египет
 Ангола 69–49  Мали

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
2 август 1997
  Египет 51  
  Нигерија 61  
 
3 август 1997
      Нигерија 48
    Сенегал 69
Трето место
2 август 1997 3 август 1997
  Сенегал 53   Египет  55
  Ангола 47     Ангола  79
 ЦАР 66–64  Мали
 Брег на Слоновата Коска 48–68  Зелен ’Рт

Табела[уреди | уреди извор]

 Сенегал и  Нигерија се квалификуваат за СПК 1998
Место Репрезентација Рекорд
1  Сенегал 5-1
2  Нигерија 5-1
3  Ангола 4-1
4  Египет 2-3
5  ЦАР 3-2
6  Мали 1-3
7  Зелен ’Рт 1-3
8  Брег на Слоновата Коска 1-4
9  ЈАР 0-4

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1997 

Сенегал
5-ТА титула
мвп