Африканско првенство во кошарка 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинМароко
Датуми4 март - 8 март 1964
Тимови6
Сали(во 1 град)
Победник Обединета Арапска Република (2-ри титула)
1962
1965 >

Африканско првенство во кошарка 1964 — 2-ро африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Мароко од 4 март - 8 март 1964 година. На ова првенство учество зеле 6 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Обединета Арапска Република.

Резултати[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Обединета Арапска Република 5 5 0 380 239 +141 10
 Мароко 5 4 1 350 269 +81 9
 Палестина 5 2 3 236 336 −100 7
 Тунис 5 2 3 300 297 +3 7
 Сенегал 5 1 4 275 317 −42 6
 Мали 5 1 4 287 370 −83 6
Мали  59 – 95  Обединета Арапска Република   
Тунис  51 – 53  Палестина   
Мароко  58 – 54  Сенегал   
Палестина  53 – 59  Мали   
Мароко  59 – 55  Тунис   
Обединета Арапска Република  72 – 37  Сенегал   
Палестина  43 – 101  Мароко   
Сенегал  77 – 62  Мали   
Тунис  51 – 69  Обединета Арапска Република   
Обединета Арапска Република  75 – 35  Палестина   
Мали  48 – 75  Мароко   
Сенегал  57 – 73  Тунис   
Палестина  52 – 50  Сенегал   
Мали  59 – 70  Тунис   
Мароко  57 – 69  Обединета Арапска Република   

Надворешни врски[уреди | уреди извор]