Африканско првенство во кошарка 1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинКенија
Датуми18 септември - 28 септември
Тимови(од 44 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Ангола (3-ти титула)
MVPСенегал Етиен Преира
1992
1995 >

Африканско првенство во кошарка 1992 — 17-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Кенија од 18 септември - 28 септември година. На ова првенство учество зеле 9 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Алжир
 Кенија
 Мали
 Сенегал

 Ангола
 Брег на Слоновата Коска
 Египет
 Габон
 Тунис

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 6 3 3 0 253 183 +70
 Кенија 4 3 1 2 208 219 -11
 Алжир 4 3 1 2 195 236 -41
 Мали 4 3 1 2 209 227 -18
 Кенија 80–50  Алжир
 Сенегал 91–58  Кенија
 Алжир 86–65  Мали
 Сенегал 71–66  Мали
 Мали 78–70  Кенија
 Сенегал 91–59  Алжир

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Египет 8 4 4 0 373 314 +59
 Ангола 7 4 3 1 362 254 +108
 Брег на Слоновата Коска 6 4 2 2 309 319 -10
 Тунис 5 4 1 3 342 379 -37
 Габон
4 4 0 4 255 375 -120
 Египет 104–81  Габон
 Брег на Слоновата Коска 93–92  Тунис
 Брег на Слоновата Коска 78–53  Ангола
 Габон 62–92  Тунис
 Тунис 86–103  Египет
 Ангола 84–47  Габон
 Брег на Слоновата Коска 95–65  Габон
 Ангола 79–82  Египет
 Ангола 121–72  Тунис
 Египет 84–68  Брег на Слоновата Коска

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
27 септември 1993
  Ангола 91  
  Сенегал 80  
 
28 септември 1993
      Ангола 69
    Египет 61
Трето место
27 септември 1993 28 септември 1993
  Египет 79   Сенегал  90
  Кенија 56     Кенија  76
 Мали 72–68  Тунис
 Брег на Слоновата Коска 0–2  Алжир

Табела[уреди | уреди извор]

 Ангола и  Египет се квалификуваат за СПК 1994
Место Репрезентација Рекорд
1  Ангола 5-1
2  Египет 5-1
3  Сенегал 4-1
4  Кенија 1-4
5  Алжир 2-2
6  Брег на Слоновата Коска 2-3
7  Мали 2-2
8  Тунис 1-4
9  Габон 0-4

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1993 

Ангола
3-та титула
МВП
Сенегал Етиен Преира

Надворешни врски[уреди | уреди извор]