Африканско првенство во кошарка 1978

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинСенегал
ДатумиDecember 24-January 1
Тимови10 (од 35 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Сенегал (3-ти титула)
1975
1980 >

Африканско првенство во кошарка 1978 — 9-tо африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Сенегал од 24 декември 19771 јануари 1978 година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Сенегал.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Брег на Слоновата Коска
 Гамбија
 Мавританија
 Нигерија
 Сенегал

 Египет
 Либија
 Мароко
 Судан
 Того

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 8 4 4 0 398 251 +147
 Брег на Слоновата Коска 7 4 3 1 378 323 +55
 Нигерија 6 4 2 2 346 334 +12
 Мавританија 5 4 1 3 282 342 -60
 Гамбија
4 4 0 4 281 435 -155
Сенегал  112–55  Мавританија
Нигерија  124–69  Гамбија
Гамбија  77–129  Брег на Слоновата Коска
Нигерија  56–104  Сенегал
Мавританија  69–78  Нигерија
Сенегал  87–73  Брег на Слоновата Коска
Сенегал  95–67  Гамбија
Мавританија  71–84  Брег на Слоновата Коска
Брег на Слоновата Коска  92–88  Нигерија
Мавританија  87–68  Гамбија

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Египет 8 4 4 0 216 152 +64
 Судан 7 4 3 1 314 225 +89
 Мароко 6 4 2 2 407 372 +35
 Того 5 4 1 3 290 349 -59
 Либија
4 4 0 4 209 338 -129
Судан  99–71  Того
Египет  107–89  Мароко
Того  83–49  Либија
Судан  97–87  Мароко
Мароко  135–95  Либија
Египет  2–0  Судан
Мароко  96–73  Того
Египет  2–0  Либија
Египет  105–63  Того
Судан  118–65  Либија

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
31 декември 1977
  Брег на Слоновата Коска 102  
  Египет 93  
 
1 јануари 1978
      Брег на Слоновата Коска 72
    Сенегал 103
Трето место
31 декември 1977 1 јануари 1978
  Сенегал 2   Египет  2
  Судан 0     Судан  0
Мароко  98–94  Нигерија
Мавританија  76–71  Того
Либија  90–121  Гамбија

Табела[уреди | уреди извор]

 Сенегал се квалификува за СПК 1978
Место Репрезентација Рекорд
1  Сенегал 6-0
2  Брег на Слоновата Коска 4-2
3  Египет 5-1
4  Судан 3-3
5  Мароко 3-2
6  Нигерија 2-3
7  Мавританија 2-3
8  Того 1-4
9  Гамбија 1-4
10  Либија 0-5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • International Basketball Federation. „1978 African Championship for Men“. archive.fiba.com. Посетено на 15 August 2009.