Африканско првенство во кошарка 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинЦентралноафриканска Република
Датуми5 април - 15 април
Тимови10 (од 34 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Централноафриканска Република (1-ви титула)
MVPЦАР Гастор Гамбор
Tournament statistics
ИграчиТимови
Бодови Сенегал Диоп
1972
1975 >

Африканско првенство во кошарка 1974 — 7-мо африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Централноафриканска Република од 5 април15 април 1974 година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Централноафриканска Република.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

 Бенин
 Мали
 Сенегал
 Сомалија
 Того
 Тунис

 ЦАР
 Камерун
 Танзанија
 Заир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Пласман во полуфинале

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 10 5 5 0 403 301 +102
 Того 8 5 3 2 380 345 +35
 Мали 8 5 3 2 369 331 +38
 Тунис 7 4 3 1 309 290 +19
 Бенин
6 5 1 4 315 430 -115
 Сомалија
6 6 0 6 334 413 -79
 Тунис 82–64  Бенин
 Того 59–39  Сомалија
 Сенегал 76–68  Мали
 Сомалија 59–72  Бенин
 Сомалија 70–71  Мали
 Сенегал 78–68  Того
 Сомалија 43–63  Сенегал
 Мали 89–49  Бенин
 Тунис 88–84  Того
 Сенегал 114–70  Бенин
 Мали 80–83  Того
 Тунис 87–70  Сомалија
 Того 86–60  Бенин
 Сенегал 72–52  Тунис
 Мали 61–53  Сомалија

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 ЦАР 6 3 3 0 339 178 +161
 Камерун 5 3 2 1 281 180 +101
 Заир 4 3 1 2 267 265 +2
 Танзанија 3 3 0 3 143 407 -263
 ЦАР 66–64  Камерун
 Камерун 91–62  Заир
 Заир 123–59  Танзанија
 Камерун 126–52  Танзанија
 ЦАР 115–82  Заир
 ЦАР 158–32  Танзанија

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 април 1974
  ЦАР 89  
  Тунис 80  
 
15 април 1974
      ЦАР 72
    Сенегал 67
Трето место
14 април 1974 15 април 1974
  Сенегал 84   Тунис  82
  Камерун 78     Камерун  72
 Того 87–70  Заир
 Танзанија 37–151  Мали

Табела[уреди | уреди извор]

 ЦАР се квалификува за СПК 1974
Место Репрезентација Рекорд
1  ЦАР 5-0
2  Сенегал 6-1
3  Тунис 4-2
4  Камерун 2-3
5  Того 4-2
6  Заир 1-3
7  Мали 4-2
8  Танзанија 0-4
9  Бенин (како Дахомеј) 1-4
10  Сомалија 0-6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]