Африканско првенство во кошарка 1970

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинЕгипет
Датуми9–15 март
Тимови(од 33 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Египет (3-ти титула)
1968
1972 >

Африканско првенство во кошарка 1968 — 5-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Египет од 9 март15 март 1968 година. На ова првенство учество зеле 9 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Египет.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Пласман во полуфинале

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Египет 3 3 0 306 178 +128 6
 Централноафриканска Република 3 2 1 283 194 +89 5
 Палестина 3 1 2 216 281 −65 4
 Сомалија 3 0 3 163 315 −152 3
Египет  112 – 53  Палестина   
Сомалија  45 – 107  Централноафриканска Република   
Сомалија  71 – 104  Палестина   
Египет  90 – 78  Централноафриканска Република   
Сомалија  47 – 104  Египет   
Палестина  59 – 98  Централноафриканска Република   

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Сенегал 2 2 0 107 83 +24 4
 Тунис 2 1 1 119 85 +34 3
 Либија 2 0 2 85 143 −58 2
Сенегал  44 – 39  Тунис   
Либија  41 – 80  Тунис   
Либија  44 – 63  Сенегал   

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 март
  Египет 79  
  Тунис 76  
 
15 март
      Египет 70
    Сенегал 63
Трето место
14 март 15 март
  Сенегал 66   Тунис  73
  Централноафриканска Република 57     Централноафриканска Република  56

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Централноафриканска Република  57 – 66  Сенегал   
Египет  79 – 76  Тунис   

Трето место[уреди | уреди извор]

Централноафриканска Република  56 – 73  Тунис   


Финале[уреди | уреди извор]

Египет  70 – 63  Сенегал   

5 место[уреди | уреди извор]

Палестина  55 – 78  Либија   

Табела[уреди | уреди извор]

Квалификувани за СПК 1970
Место Репрезентација Рекорд
Gold medal icon.svg  Египет 5–0
Silver medal icon.svg  Сенегал 3–1
Bronze medal icon.svg  Тунис 2–2
4  Централноафриканска Република 2–3
5  Либија 1–2
6  Палестина 1–3
7  Сомалија 0–3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]