Африканско првенство во кошарка 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинБрег на Слонова Коска
Датуми20 декември - 28 декември
Тимови12 (од 40 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Брег на Слоновата Коска (2-ри титула)
1983
1987 >

Африканско првенство во кошарка 1985 — 13-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Брег на Слонова Коска од 20 декември - 28 декември година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Брегот на Слонова Коска.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Ангола
 ЦАР
 Конго
 Брег на Слоновата Коска
 Кенија
 Тунис

 Египет
 Гвинеја
 Мавританија
 Мозамбик
 Нигерија
 Сенегал

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Ангола 9 5 4 1 420 359 +61
 Брег на Слоновата Коска 9 5 4 1 437 338 +99
 ЦАР 9 5 4 1 427 370 +57
 Тунис 7 5 2 3 333 393 -60
 Конго
6 5 1 4 379 396 -17
 Кенија
5 5 0 5 330 470 -140
 Брег на Слоновата Коска 74–54  Тунис
 Конго 118–61  Кенија
 Ангола 102–84  ЦАР
 Кенија 67–75  ЦАР
 Конго 71–73  Тунис
 Брег на Слоновата Коска 92–77  Ангола
 Кенија 79–96  Тунис
 Ангола 90–77  Конго
 ЦАР 92–76  Брег на Слоновата Коска
 ЦАР 83–57  Конго
 Кенија 59–106  Брег на Слоновата Коска
 Ангола 76–42  Тунис
 Ангола 75–64  Кенија
 ЦАР 93–68  Тунис
 Брег на Слоновата Коска 89–56  Конго

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сенегал 10 5 5 0 428 327 +101
 Египет 9 5 4 1 467 328 +139
 Мавританија 8 5 3 2 346 406 -60
 Нигерија 7 5 2 3 403 432 -29
 Мозамбик 6 5 1 4 371 378 -7
 Гвинеја 5 5 0 5 329 473 -144
 Сенегал 75–74  Египет
 Нигерија 87–68  Гвинеја
 Мавританија 67–66  Мозамбик
 Мавританија 85–84  Нигерија
 Сенегал 102–60  Гвинеја
 Египет 81–73  Мозамбик
 Мозамбик 109–70  Гвинеја
 Египет 104–68  Мавританија
 Сенегал 97–93  Нигерија
 Египет 103–61  Гвинеја
 Сенегал 82–54  Мавританија
 Нигер 88–77  Мозамбик
 Мавританија 72–70  Гвинеја
 Египет 105–51  Нигерија
 Сенегал 72–46  Мозамбик

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
27 декември 1985
  Ангола 83  
  Египет 69  
 
28 декември 1985
      Ангола 73
    Брег на Слоновата Коска 84
Трето место
27 декември 1985 28 декември 1985
  Брег на Слоновата Коска 92   Египет  74
  Сенегал 79     Сенегал  73
 ЦАР 104–64  Мавританија
 Тунис 69–74  Нигерија
 Конго 69–75  Мозамбик
 Кенија 68–80  Гвинеја

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација Рекорд
1  Брег на Слоновата Коска 6-1
2  Ангола 5-2
3  Египет 5-1
4  Сенегал 5-2
5  ЦАР 5-1
6  Мавританија 3-3
7  Нигерија 3-3
8  Тунис 2-4
9  Мозамбик 2-4
10  Конго 1-5
11  Гвинеја 1-5
12  Кенија 0-6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]