Африканско првенство во кошарка 1981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинСомалија
Датуми15 декември - 23 декември
Тимови10 (од 39 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Брег на Слоновата Коска (1-ви титула)
1980
1983 >

Африканско првенство во кошарка 1981 — 11-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Сомалија од 15 декември - 23 декември година. На ова првенство учество зеле 10 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Брег на Слонова Коска.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Алжир
 Ангола
 Конго
 Сомалија
 Тунис

 Брег на Слоновата Коска
 Египет
 Мавританија
 Мозамбик
 Сенегал
 Зимбабве

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Сомалија 8 4 4 0 299 264 +35
 Алжир 7 4 3 1 364 331 +33
 Конго 6 4 2 2 386 371 +15
 Тунис 5 4 1 3 240 301 -61
 Ангола
4 4 0 4 273 295 -22
 Сомалија 81–71  Ангола
 Тунис 56–54  Ангола
 Алжир 56–58  Сомалија
 Ангола 84–85  Алжир
 Тунис 71–100  Конго
 Конго 73–64  Ангола
 Сомалија 65–55  Тунис
 Конго 82–95  Сомалија
 Алжир 82–58  Тунис
 Алжир 141–131  Конго

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Брег на Слоновата Коска 9 5 4 1 398 274 +124
 Египет 9 5 4 1 393 315 +78
 Сенегал 8 5 3 2 380 304 +76
 Мавританија 7 5 2 3 276 327 -51
 Мозамбик 7 5 2 3 290 347 -57
 Зимбабве 5 5 0 5 272 442 -160
 Брег на Слоновата Коска 102–46  Зимбабве
 Египет 80–67  Мозамбик
 Сенегал 70–52  Мавританија
 Египет 102–73  Зимбабве
 Брег на Слоновата Коска 72–56  Мавританија
 Мозамбик 60–58  Сенегал
 Мавританија 64–46  Зимбабве
 Египет 71–70  Сенегал
 Брег на Слоновата Коска 79–24  Мозамбик
 Сенегал 96–42  Зимбабве
 Мавританија 65–61  Мозамбик
 Брег на Слоновата Коска 66–62  Египет
 Мозамбик 78–65  Зимбабве
 Сенегал 86–79  Брег на Слоновата Коска
 Египет 78–39  Мавританија

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
21 декември 1981
  Брег на Слоновата Коска 2  
  Алжир (w/o) 0  
 
22 декември 1981
      Брег на Слоновата Коска 81
    Египет 65
Трето место
21 декември 1981 22 декември 1981
  Египет 84   Сомалија  2
  Сомалија 80     Алжир (w/o)  0
 Тунис 55–54  Мавританија
 Конго 0–2  Сенегал
 Мозамбик 0–2  Ангола

Табела[уреди | уреди извор]

 Брег на Слоновата Коска се квалификува за СПК 1982
Место Репрезентација Рекорд
1  Брег на Слоновата Коска 6-1
2  Египет 5-2
3  Сомалија 4-1
4  Алжир 4-2
5  Сенегал 3-2
6  Тунис 2-3
7  Конго 2-3
8  Ангола 1-4
9  Мавританија 2-4
10  Мозамбик 2-4
11  Зимбабве 0-5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]