Африканско првенство во кошарка 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинАлжир
Датуми11 декември - 18 декември
Тимови(од 49 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Ангола (4-ти титула)
1993
1997 >

Африканско првенство во кошарка 1995 — 18-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Алжир од 11 декември - 18 декември година. На ова првенство учество зеле 9 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група Б

 Алжир
 Брег на Слоновата Коска
 Заир
 Мароко
 Нигерија

 Ангола
 Мали
 Мозамбик
 Сенегал

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Алжир 7 4 3 1 289 244 +55
 Нигерија 7 4 3 1 241 218 +23
 Мароко 6 4 2 2 265 273 -8
 Брег на Слоновата Коска 6 4 2 2 302 289 +13
 Заир
4 4 0 4 172 327 -155
 Алжир 65–57  Мароко
 Брег на Слоновата Коска 57–61  Нигерија
 Заир 59–87  Алжир
 Брег на Слоновата Коска 77–85  Мароко
 Мароко 52–63  Нигерија
 Брег на Слоновата Коска 87–63  Заир
 Нигерија 70–52  Заир
 Алжир 80–81  Брег на Слоновата Коска
 Алжир 57–47  Нигерија
 Мароко 71–68  Заир

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
 Ангола 6 3 3 0 280 142 +138
 Сенегал 5 3 2 1 227 214 +13
 Мали 4 3 1 2 196 245 -49
 Мозамбик 3 3 0 3 164 266 -102
 Сенегал 80–65  Мозамбик
 Ангола 73–51  Сенегал
 Мали 69–59  Мозамбик
 Ангола 90–51  Мали
 Ангола 117–40  Мозамбик
 Сенегал 96–76  Мали

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
17 декември 1995
  Ангола 74  
  Нигерија 56  
 
18 декември 1995
      Ангола 67
    Сенегал 55
Трето место
17 декември 1995 18 декември 1995
  Сенегал 61   Нигерија  58
  Алжир 45     Алжир  51
 Мали 77–71  Мароко
 Брег на Слоновата Коска 90–49  Мозамбик

Табела[уреди | уреди извор]

 Ангола се квалификува за ЛОИ 1996
Место Репрезентација Рекорд
1  Ангола 5-0
2  Сенегал 3-2
3  Нигерија 4-2
4  Алжир 3-3
5  Мали 2-2
6  Мароко 2-3
7  Брег на Слоновата Коска 3-2
8  Мозамбик 0-4
9  Заир 0-4

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1995 

Ангола
4-та титула
МВП

Надворешни врски[уреди | уреди извор]