Африканско првенство во кошарка 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинАнгола
Датуми29 јули - 6 август
Тимови12 (од 52 федерации)
Сали(во 2 градови)
Победник Ангола (5-ти титула)
1997
2001 >

Африканско првенство во кошарка 1999 — 20-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Ангола од 29 јули - 6 август 1999 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Групна фаза [1][уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Квалификуван за четвртфинале
Екипа Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Египет 5 0 348 256 +92 10
 Мали 3 2 340 345 -5 8
 Алжир 3 2 325 331 -6 8
 Сенегал 2 3 322 320 +2 7
 Зелен ’Рт 2 3 318 320 -2 7
 Мароко 0 5 265 346 -81 5
30 јули1999
10:00
Мали  79 – 77  Алжир    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

16:00
Зелен ’Рт  54 – 57  Сенегал    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

18:00
Мароко  42 – 73  Египет    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

31 јули1999
10:00
Мали  60 – 64  Зелен ’Рт    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

16:00
Алжир  58 – 35  Мароко    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

18:00
Египет  62 – 53  Сенегал    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

1 август 1999
10:00
Мароко  57 – 74  Сенегал    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

16:00
Египет  70 – 55  Мали    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

18:00
Алжир  72 – 70  Зелен ’Рт    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

2 август 1999
10:00
Зелен ’Рт  73 – 71  Мароко    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

16:00
Сенегал  77 – 84  Мали    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

18:00
Алжир  49 – 83  Египет    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

3 август 1999
10:00
Зелен ’Рт  57 – 60  Египет    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

16:00
Сенегал  64 – 69  Алжир    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

18:00
Мароко  60 – 68  Мали    Павилхао до Спортинг де Кабинда, Кабинда

Група 2[уреди | уреди извор]

Квалификуван за четвртфинале
Екипа Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Ангола 5 0 430 251 +179 10
 Нигерија 4 1 375 277 +98 9
 Тунис 3 2 258 255 +3 8
 Брег на Слоновата Коска 2 3 270 316 -46 7
 Мозамбик 1 4 269 387 -118 6
 Јужна Африка 0 5 245 361 -116 5
29 јули1999
19:00
Ангола  85 – 25  Јужна Африка    Павихао да Цидадела, Луанда
30 јули1999
19:00
Нигерија  71 – 56  Тунис    Павихао да Цидадела, Луанда
4 август 1999
16:00
Брег на Слоновата Коска  65 – 60  Мозамбик    Павихао да Цидадела, Луанда

31 јули1999
10:00
Јужна Африка  45 – 85  Нигерија    Павихао да Цидадела, Луанда

17:00
Тунис  20 – 0  Брег на Слоновата Коска    Павихао да Цидадела, Луанда

19:00
Мозамбик  47 – 104  Ангола    Павихао да Цидадела, Луанда

1 август 1999
10:00
Брег на Слоновата Коска  62 – 58  Јужна Африка    Павихао да Цидадела, Луанда

17:00
Тунис  74 – 50  Мозамбик    Павихао да Цидадела, Луанда

19:00
Нигерија  57 – 64  Ангола    Павихао да Цидадела, Луанда

2 август 1999
10:00
Мозамбик  69 – 62  Јужна Африка    Павихао да Цидадела, Луанда

17:00
Ангола  79 – 48  Тунис    Павихао да Цидадела, Луанда

19:00
Брег на Слоновата Коска  69 – 80  Нигерија    Павихао да Цидадела, Луанда

3 август 1999
10:00
Јужна Африка  55 – 60  Тунис    Павихао да Цидадела, Луанда

17:00
Мозамбик  43 – 82  Нигерија    Павихао да Цидадела, Луанда

19:00
Ангола  98 – 74  Брег на Слоновата Коска    Павихао да Цидадела, Луанда

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

5 несто[уреди | уреди извор]

5 август 1999
09:00
Алжир  54 – 56  Тунис    Павихао да Цидадела, Луанда

7 место[уреди | уреди извор]

5 август 1999
11:00
Сенегал  87 – 70  Брег на Слоновата Коска    Павихао да Цидадела, Луанда
  Полуфинале Финале
             
5 август - 17:00
   Египет 54  
   Нигерија 69  
 
август - 19:00
       Ангола 79
     Нигерија 72
Трето место
5 август - 19:00 август - 17:00
   Мали 69    Мали   63
   Ангола 77      Египет   75
5 август 1999
17:00
Египет  54 – 69  Нигерија    Павихао да Цидадела, Луанда
5 август 1999
19:00
Мали  69 – 77  Ангола    Павихао да Цидадела, Луанда

9 место[уреди | уреди извор]

6 август 1999
09:00
Зелен ’Рт  69 – 65  Мозамбик    Павихао да Цидадела, Луанда

11 место[уреди | уреди извор]

6 август 1999
11:00
Мароко  59 – 42  Јужна Африка    Павихао да Цидадела, Луанда

3 место[уреди | уреди извор]

6 август 1999
17:00
Мали  63 – 75  Египет    Павихао да Цидадела, Луанда

Финале[уреди | уреди извор]

6 август 1999
19:00
Ангола  79 – 72  Нигерија    Павихао да Цидадела, Луанда
Четвртини: 46-23, 33-49

Табела[уреди | уреди извор]

 Ангола се квалификува за ЛОИ 2000
Место Репрезентација Рекорд
 Ангола 7–0
 Нигерија 5–2
 Египет 6–1
4  Мали 3–4
5  Тунис 4–2
6  Алжир 3–3
7  Сенегал 3–3
8  Брег на Слоновата Коска 2–4
9  Зелен ’Рт 3–3
10  Мозамбик 1–5
11  Мароко 1–5
12  Јужна Африка 0–6

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 1999 

Ангола
5-та титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Calendário dos jogos do Afrobasket '99“ (португалски). FIBAAfrica.com. Архивирано од изворникот на 2014-01-21. Посетено на 2014-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]