Африканско првенство во кошарка 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
AfroBasket 2007
Податотека:Afrobasket 2007.png
Мрежно место
2007 FIBA Africa Championship
Детали за турнирот
ДомаќинАнгола
Датуми15 август - 25 август 2007
Тимови16 (од 53 федерации)
Сали(во Луанда, Бенгела , Кабинда, Хуамбо , Лубанго градови)
Победник Ангола (9-ти титула)
MVPАнгола Јокким Гомеш
2005
2009 >

Африканско првенство во кошарка 2007 — 25-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Ангола од 15 август - 25 август 2007 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Спортски сали[уреди | уреди извор]

Град Арена Капацитет
Луанда Спортска сала Луанда 6,873
Бенгела Спортска сала Бенгела 2,100
Хуамбо Спортска сала Хуамбо 2,010
Лубанго Спортска сала Лубанго 2,000
Кабинда Спортска сала Кабинда 2,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Квалификуван за четвртфинале
Relegated to classification matches

All times are in local time UTC+1

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Ангола 3 3 0 317 168 +149 6
 Зелен ’Рт 3 2 1 200 242 -42 5
 Мароко 3 1 2 212 261 -49 4
 Руанда 3 0 3 196 254 -85 3
15 август 2007 Извештај Руанда  66 – 109  Ангола    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 17-32, 19-24, 22-27, 8-26
17 август 2007 Извештај Мароко  80 – 85  Зелен ’Рт Пдж  Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 12-15, 30-21, 12-18, 16-16, Пдж: 10-15

18 август 2007 Извештај Ангола  100 – 44  Зелен ’Рт    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 25-7, 34-13, 19-13, 22-11
18 август 2007 Извештај Руанда  68 – 74  Мароко    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 23-19, 14-12, 8-21, 23-22

19 август 2007 Извештај Ангола  108 – 58  Мароко    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 25-9, 24-12, 29-18, 30-19
19 август 2007 Извештај Зелен ’Рт  71 – 62  Руанда    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 16-22, 18-10, 24-15, 13-15

Група Б[уреди | уреди извор]

Квалификуван за четвртфинале
Relegated to classification matches
Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Египет 3 2 1 205 201 +4 5
 Брег на Слоновата Коска 3 2 1 195 199 +4 5
 Сенегал 3 1 2 211 201 +10 4
 Мали 3 1 2 206 216 -10 4
17 август 2007 Извештај Мали  70 – 85  Сенегал    Pavilhão N.Sra Monte, Лубанго
Четвртини: 19-21, 14-25, 23-17, 14-22
17 август 2007 Извештај Египет  73 – 65  Брег на Слоновата Коска    Pavilhão N.Sra Monte, Лубанго
Четвртини: 22-15, 14-19, 16-18, 21-13

18 август 2007 Извештај Сенегал  63 – 65  Брег на Слоновата Коска    Pavilhão N.Sra Monte, Лубанго
Четвртини: 16-15, 14-20, 15-18, 18-12
18 август 2007 Извештај Мали  73 – 66  Египет    Pavilhão N.Sra Monte, Лубанго
Четвртини: 18-13, 19-14, 22-24, 14-15

19 август 2007 Извештај Сенегал  63 – 66  Египет    Pavilhão N.Sra Monte, Лубанго
Четвртини: 14-17, 13-18, 13-18, 23-13
19 август 2007 Извештај Брег на Слоновата Коска  65 – 63  Мали    Pavilhão N.Sra Monte, Лубанго
Четвртини: 8-23, 14-10, 18-13, 25-17

Група В[уреди | уреди извор]

Квалификуван во четвртфинале
Relegated to classification matches
Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Нигерија 3 3 0 276 163 +113 6
 ЦАР 3 2 1 216 194 +22 5
 ДР Конго 3 1 2 212 225 -13 4
 Либерија 3 0 3 163 285 -122 3
17 август 2007 Извештај Либерија  35 – 109  Нигерија    Pavilhão O.S. Van-Dúnem, Хуамбо
Четвртини: 12-24, 2-25, 14-41, 7-19
17 август 2007 Извештај ДР Конго  58 – 66  ЦАР    Pavilhão O.S. Van-Dúnem, Хуамбо
Четвртини: 23-13, 16-17, 10-13, 9-23

18 август 2007 Извештај Нигерија  77 – 54  ЦАР    Pavilhão O.S. Van-Dúnem, Хуамбо
Четвртини: 22-17, 20-6, 15-14, 20-17
18 август 2007 Извештај Либерија  69 – 80  ДР Конго    Pavilhão O.S. Van-Dúnem, Хуамбо
Четвртини: 19-28, 10-10, 17-19, 23-23

19 август 2007 Извештај Нигерија  90 – 74  ДР Конго    Pavilhão O.S. Van-Dúnem, Хуамбо
Четвртини: 16-20, 24-16, 22-17, 28-21
19 август 2007 Извештај ЦАР  96 – 59  Либерија    Pavilhão O.S. Van-Dúnem, Хуамбо
Четвртини: 17-8, 29-17, 27-18, 23-16

Група Г[уреди | уреди извор]

Qualified for the quarterfinals
Relegated to classification matches
Екипа Натпревари Победи Порази К+ К- КР Бодови
 Камерун 3 3 0 230 183 +47 5
 Тунис 3 2 1 215 202 +13 5
 Мозамбик 3 1 2 174 197 -23 4
 Јужна Африка 3 0 3 183 220 -37 4
17 август 2007 Извештај Камерун  66 – 54  Мозамбик    Спортска сала Кабинда, Кабинда
Четвртини: 20-10, 17-15, 18-13, 11-16
17 август 2007 Извештај Јужна Африка  66 – 72  Тунис    Спортска сала Кабинда, Кабинда
Четвртини: 19-21, 15-19, 11-18, 21-14

18 август 2007 Извештај Мозамбик  61 – 73  Тунис    Спортска сала Кабинда, Кабинда
Четвртини: 14-19, 13-19, 11-17, 23-18
18 август 2007 Извештај Камерун  89 – 59  Јужна Африка    Спортска сала Кабинда, Кабинда
Четвртини: 26-15, 18-19, 28-18, 17-7
19 август 2007 Извештај Мозамбик  59 – 58  Јужна Африка    Спортска сала Кабинда, Кабинда
Четвртини: 9-19, 16-12, 14-17, 20-10
19 август 2007 Извештај Тунис  70 – 75  Камерун    Спортска сала Кабинда, Кабинда
Четвртини: 18-17, 17-20, 21-21, 14-17

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

9th-16th place 9th-12th Place 9th place
                   
21 август 2007 – 11:00        
   Мароко   93
22 август 2007 – 16:00
   Либерија   54  
   Мароко   86
21 август 2007 – 13:30
     Мали   76  
   Јужна Африка   76
23 август 2007 – 18:30
   Сенегал   99  
   Мароко   68
21 август 2007 – 16:00
     Сенегал   79
   Мали   67
21 август 2007 – 11:00
   Мозамбик   61  
   Сенегал   93 11th place
21 август 2007 – 18:30
     Руанда   58  
   ДР Конго   87    Мали   78
   Руанда   89      Руанда   74
23 август 2007 – 16:00


  13th-16th place 13th place
             
22 август 2007 – 11:00
   Либерија 65  
   Мозамбик 81  
 
23 август 2007 – 11:00
       Мозамбик 85
     Јужна Африка 97
15th place
22 август 2007 – 13:30 23 август 2007 – 11:00
   Јужна Африка 77    Либерија   84
   ДР Конго 74      ДР Конго   92

9-16 место[уреди | уреди извор]

21 август 2007
11:00
Извештај Мароко  93 – 54  Либерија    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 20-9, 19-18, 25-16, 29-11
21 август 2007
13:30
Извештај Јужна Африка  76 – 99  Сенегал    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 28-27, 14-24, 17-19, 17-29
21 август 2007
16:00
Извештај Мали  67 – 61  Мозамбик    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 14-18, 10-20, 22-12, 21-11
21 август 2007
18:30
Извештај ДР Конго  87 – 89  Руанда    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 12-14, 19-22, 19-27, 27-14

13-16 место[уреди | уреди извор]

22 август 2007
11:00
Извештај Либерија  65 – 81  Мозамбик    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 15-20, 13-16, 18-17, 19-28
22 август 2007
13:30
Извештај Јужна Африка  77 – 74  ДР Конго    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 12-13, 23-22, 24-17, 18-22

9-12 место[уреди | уреди извор]

22 август 2007
16:00
Извештај Мароко  86 – 76  Мали    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 16-23, 20-23, 25-15, 25-15
22 август 2007
18:30
Извештај Сенегал  93 – 58  Руанда    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 23-6, 19-15, 22-16, 29-21

15 место[уреди | уреди извор]

23 август 2007
11:00
Извештај Либерија  84 – 92  ДР Конго    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 19-25, 25-29, 20-19, 20-20

13 место[уреди | уреди извор]

23 август 2007
13:30
Извештај Мозамбик  85 – 97  Јужна Африка    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 20-18, 17-30, 23-16, 25-33

11 место[уреди | уреди извор]

23 август 2007
16:00
Извештај Мали  78 – 74  Руанда    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 20-13, 18-17, 21-25, 19-19

9 место[уреди | уреди извор]

23 август 2007
18:30
Извештај Мароко  68 – 79  Сенегал    Спортска сала Бенгела , Бенгела
Четвртини: 16-16, 14-22, 17-20, 21-21

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
21 август 2007 – 13:00        
   Египет   67
23 август 2007 – 16:30
   Тунис   57  
   Египет   52
21 август 2007 – 18:00
     Камерун   58  
   Камерун   76
25 август 2007 – 19:00
   Брег на Слоновата Коска   56  
   Ангола   86
21 август 2007 – 15:30
     Камерун   72
   Нигерија   53
23 август 2007 – 19:00
   Зелен ’Рт   62  
   Ангола   93 Трето место
21 август 2007 – 20:30
     Зелен ’Рт   60  
   Ангола   78    Зелен ’Рт   53
   ЦАР   51      Египет   51
24 август 2007 – 19:00


  5th-8th place 5th place
             
22 август 2007 – 16:30
   ЦАР 46  
   Нигерија 80  
 
24 август 2007 – 16:30
       Нигерија 83
     Тунис 82
7th place
22 август 2007 – 19:00 23 август 2007 – 14:00
   Тунис 74    ЦАР   69
   Брег на Слоновата Коска 63      Брег на Слоновата Коска   63

Чеввртфинале[уреди | уреди извор]

21 август 2007
13:00
Извештај Египет  67 – 57  Тунис    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 20-13, 13-14, 12-12, 22-18
21 август 2007
15:30
Извештај Нигерија  53 – 62  Зелен ’Рт    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 8-6, 15-17, 9-22, 21-17

21 август 2007
18:00
Извештај Камерун  76 – 56  Брег на Слоновата Коска    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 20-9, 13-18, 22-14, 21-15
21 август 2007
20:30
Извештај Ангола  78 – 51  ЦАР    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: n/a, n/a, 15-10, 27-12

5-8 место[уреди | уреди извор]

22 август 2007
16:30
Извештај ЦАР  46 – 80  Нигерија    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 9-24, 16-20, 8-12, 13-24
22 август 2007
19:00
Извештај Тунис  74 – 63  Брег на Слоновата Коска    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 21-19, 21-23, 18-11, 14-10

Полуфинале[уреди | уреди извор]

23 август 2007
16:30
Извештај Египет  52 – 58  Камерун    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 15-9, 11-24, 14-8, 12-17
23 август 2007
19:00
Извештај Ангола  93 – 60  Зелен ’Рт    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 20-16, 19-16, 25-15, 29-13

7 место[уреди | уреди извор]

23 август 2007
14:00
Извештај ЦАР  69 – 63  Брег на Слоновата Коска    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 10-17, 26-11, 19-16, 14-19

5 место[уреди | уреди извор]

24 август 2007
16:30
Извештај Нигерија  83 – 82  Тунис    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 11-23, 25-15, 15-18, 18-13

3 место[уреди | уреди извор]

24 август 2007
19:00
Извештај Зелен ’Рт  53 – 51  Египет    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 13-17, 13-15, 13-13, 14-6

Финале[уреди | уреди извор]

25 август 2007
19:00
Извештај Ангола  86 – 72  Камерун    Спортска сала Луанда, Луанда
Четвртини: 10-10, 23-21, 34-20, 19-21

Табела[уреди | уреди извор]

Квалификуван за ЛОИ 2008
Квалификуван за квалификации за ЛОИ 2008
Место Екипа Рекорд
 Ангола 6–0
 Камерун 5–1
 Зелен ’Рт 4–2
4  Египет 4–4
5  Нигерија 6–2
6  Тунис 4–4
7  ЦАР 4–4
8  Брег на Слоновата Коска 2–6
9  Сенегал 2–5
10  Мароко 1–6
11  Мали 2–5
12  Руанда 1–6
13  Јужна Африка 1–6
14  Мозамбик 1–6
15  ДР Конго 1–6
16  Либерија 1–6

Награди[уреди | уреди извор]

 Африканско првенство во кошарка 2007  

Ангола
9-та титула
МВП
Ангола Јоаким Гомеш

Надворешни врски[уреди | уреди извор]