Африканско првенство во кошарка 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детали за турнирот
ДомаќинМароко
Датуми4 август - 12 август
Тимови12 (од 53 федерации)
Сали(во 1 град)
Победник Ангола (6-ти титула)
1999
2003 >

Африканско првенство во кошарка 2001 — 21-то африканско кошаркарско првенство на Африканското првенство во кошарка кое се одржало во Мароко од 4 август - 12 август 2001 година. На ова првенство учество зеле 12 репрезентации.

Победник на турнирот била Кошаркарската репрезентација на Ангола.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група 1 Група 2

 Египет
 Брег на Слоновата Коска
 Мали
 Мароко
 Мозамбик
 Тунис

 Алжир
 Ангола
 ЦАР
 Нигерија
 Сенегал
 Јужна Африка

Групна Фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
Египет  9 5 4 1 412 395 +17
Тунис  9 5 4 1 389 368 +21
Мароко  8 5 3 2 397 382 +15
Брег на Слоновата Коска  7 5 2 3 365 357 +8
Мозамбик  6 5 1 4 356 393 -37
Мали  6 5 1 4 374 398 -24
Мароко  78–57 Мозамбик 
Мали  76–77 Тунис 
Египет  83–81 Брег на Слоновата Коска 
Мозамбик  74–87 Тунис 
Египет  77–69 Мали 
Брег на Слоновата Коска  80–67 Мароко 
Мозамбик  80–86 Египет  |- Брег на Слоновата Коска  71–79 Мали  '
Тунис  80–76 Мароко 
Египет  84–77 Тунис 
Брег на Слоновата Коска  75–60 Мозамбик 
Мали  83–88 Брег на Слоновата Коска 
Тунис  68–58 Брег на Слоновата Коска 
Мозамбик  85–67 Мали 
Египет  82–88 Мароко 

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази К+ К- КР
Алжир  9 5 4 1 362 297 +65
Ангола  9 5 4 1 339 278 +61
Нигерија  9 5 4 1 305 280 +25
Сенегал  7 5 2 3 354 305 +49
ЦАР  6 5 1 4 305 354 -49
ЈАР  5 5 0 5 211 362 -151
ЈАР  46–76 Алжир 
Ангола  71–57 ЦАР 
Сенегал  65–80 Нигерија 
Сенегал  104–49 ЦАР 
Ангола  70–78 Алжир 
ЈАР  47–64 Нигерија 
ЈАР  37–69 Сенегал 
ЦАР  66–79 Алжир 
Ангола  54–43 Нигерија 
Нигерија  59–58 Алжир 
ЦАР  77–41 ЈАР 
Сенегал  60–68 Ангола 
Ангола  76–40 ЈАР 
ЦАР  56–59 Нигерија 
Алжир  71–56 Сенегал 

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
11 август 2001
 Египет  60  
 Ангола  72  
 
12 август 2001
     Алжир  68
   Ангола  78
Трето место
11 август 2001 12 август 2001
 Алжир  77  Тунис   71
 Тунис  76    Египет  '  77
Нигерија  79–66 Мароко 
Брег на Слоновата Коска  60–73 Сенегал 
ЦАР  79–63 Мозамбик 
Мали  63–54 ЈАР 

Табела[уреди | уреди извор]

 Ангола и  Алжир се квалификуваат за СПК 2000
Место Репрезентација Рекорд
1 Ангола  6-1
2 Алжир  5-2
3 Египет  5-2
4 Тунис  4-3
5 Нигерија  5-1
6 Мароко  4-2
7 Сенегал  3-3
8 Брег на Слоновата Коска  2-4
9 ЦАР  2-4
10 Мозамбик  1-5
11 Мали  2-4
12 ЈАР  0-6

Награди[уреди | уреди извор]


 Африканско првенство во кошарка 2001  

Ангола
6-та титула