Марко Аурелиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Марко Аурелиј (26 април 121 - 17 март 180), римски император (161 - 180) и философ. Во афористичка форма го напиша делото „Разгледување за самиот себе“ во 12 книги.