Констанс II Ираклиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Констанс II Ираклиј
Hexagram-Constans II and Constantine IV-sb0995.jpg
Констанс II со неговиот син Константин IV
Роден (7-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „�“-630)630, 7
Починал 15 септември 668
Сиракуза


Констанс II Ираклиј (Грчки Κωνσταντίνος Ηράκλειος) бил цар на Византија од 641 година до 15 септември 668 година.