Леонтиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Леонтиј
Solidus-Leontinus-sb1330.jpg
Солид на Леонтиј
Роден Исаврија
Починал 11 декември 705


Леонтиј (Грчки Λεόντιος) бил цар на Византија од 695 година до 698.