Валенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Валенс
FLAVIUS IVLIVS VALENS AVGVSTVS
Valens Honorius Musei Capitolini MC494.jpg
Император на Источното Римско Царство
Роден 328
Сирмиум, денеска Винковци, Хрватска
Починал 378 (50 години)
Адријанопол


Флавиј Јулиј Валенс (на латински FLAVIUS IVLIVS VALENS AVGVSTVS; 328 – 9 август 378) бил источно римски император (364-378), од како му беше предададен источниот дел од империјата од страна на неговиот брат Валентинијан I. Валенс, некогаш познат и како последниот вистински Римјанин, беше победен и убиен во битката кај Адријанопол, која што го одбележала почетокот на падот на Западното Римското Царство.