Константин IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Константин IV
Privil classe.jpg
Константин IV со својата свита (Мозаик од црквата Сант Аполинаре ин Класево Равена)
Роден 652
Починал 10 јули 685


Константин IV (Грчки Κωνσταντίνος Δ', Kōnstantinos IV) бил цар на Византија од 668 година се до својата смрт.