Веспазијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Веспазијан
Titus Flavius Vespasianus
Vespasianus01 pushkin edit.png
Император на Римската империја
Роден 18 ноември 9
Фалакрина, денешна Италија
Починал 24 август 79
Рим, Римска империја, денешна Италија


Веспазијан (латински:Titus Flavius Vespasianus) е римски император. Познат е и како Титус Флавиус Веспазијан.

Роден е на 18 ноември 9 година во Фалакрина, денешна Италија. Со Римската империја управувал од 22 јуни 69 до 24 август 79 година. Најпознат е по тоа што во негово време започнала градбата на Колосеумот.