Черкези (народ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черкези
(Адизи)
Вкупен број на населението 400 000
Региони каде што живее етничката група
Јазик черкески јазик
Религија ислам

Черкези се кавкаски народ кој живее во Турција, Сирија и Русија. Во Русија тие се населени во автономната република Карачаево-Черкесија. Повеќе од черкезите се со муслиманска вероисповед и го зборуваат черкескиот јазик. Вкупниот број на Черкези е околу 400 000 од кој 200 000 живее во Турција.

Черкезите се присутни и како ситно малцинство во Македонија — најпрепознатливо по селото Черкези (Кумановско).

Историја[уреди | уреди извор]

Положба на Карачајево-Черкезија на Кавказ