Бурбонци: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 68 бајти ,  пред 13 години
Мали промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Мали промени)
'''Бурбонската династија''' ([[француски]]: ''Bourbon'', [[шпански]]: ''Borbón'') е важна европска кралска куќа, гранка од [[Кашетинска династија|Капетинската династија]]. Бурбонските кралеви владееле со кралствата [[Кралство Навара|Навара]] и [[Франција]] уште од 16. век. До 18. век, членови на Бурбонската династија биле монарси и на [[Шпанија]], [[Неапол]], [[Сицилија]] и [[Парма]]. Шпанија и [[Луксембург]] и денес имаат Бурбонски монарси.
 
Бурбонските монарси владееле со Навара од 1555 и со Франција од 1589, сè до 1792 кога монархијата била отфрлена за време на [[Француската револуција]]. Потоа, повторно монархијата била обновена во 1815, и дефинитивно заменета во 1830 од [[орлеанска династија|Орлеанската династија]].
 
[[Филип V (Шпанија)|Филип V од Шпанија]] бил првиот Бурбонски владетел на Шпанија од 1700 година. Оваа гранка од Бурбонската династија владее со Шпанија до денес. Нејзин претставник е Н.В. кралот [[Хуан Карлос I од Шпанија|Хуан Карлос I]].
 
== Историја ==

Прегледник