Разлика помеѓу преработките на „Томислав Шопов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 70 бајти ,  пред 5 месеци
(Нова статија)
 
* '''Признание од Владата на Република Словенија''': за неговата успешна работа при претставувањето на словенечката култура и идентитет во Република Македонија со хорот „Франце Прешерн“, во 2006-та година, Шопов е почестен со високо признание од Владата на Република Словенија.<ref name=Насев />{{rp|124}}
* '''[[Награда „11 Октомври“|Државна награда „11 октомври“]]''': Во 2006-та година, Шопов ја добива највисоката државна награда, „11 Октомври“, за долгогодишни и особено значајни остварувања во областа на културата и уметноста.<ref name=Вечер />
* '''Национална пензија''': Шопов е еден од првите 50 добитници на државна национална пензија за придонес во културата.<ref>{{нмс| author= | title=Наградите за популарност ги добија подобрите, а не подобните| url=Трудот на уметниците за придонес во културата, награден со решенија за национални пензии https://www.mkd.mk/kultura/muzika/nagradite-za-popularnost-gi-dobija-podobrite-a-ne-podobnite | work= | publisher=[[Министерство за култура на Република Македонија]] | date=22 јуни 2012 | accessdate=3 ноември 2020}}</ref>
* '''[[Златна бубамара на популарноста]]''': Во 2017-та година, Шопов се закитува со Златната бубамара за најголеми достигнувања во оперското и хорското музицирање.<ref>{{нмс| author=[[Тони Димков]] | title=Наградите за популарност ги добија подобрите, а не подобните| url=https://www.mkd.mk/kultura/muzika/nagradite-za-popularnost-gi-dobija-podobrite-a-ne-podobnite | work= | publisher=mkd.mk | date=21 февруари 2017 | accessdate=3 ноември 2020}}</ref>
 

Прегледник