Прејди на содржината

Министерство за култура на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министерство за култура
Логото на Министерството.
Податоци за органот
Основан 1991¹
Надлежност Влада на РМ
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Вработени 159[1] (2017)
Надлежен министер Бисера Костадиновска-Стојчевска
Мрежно место
www.kultura.gov.mk/
Белешки
¹Како министерство на Република Македонија


Министерство за култура на Република Македонија — министерство во состав на Владата на Република Македонија.

Министерството било формирано по добивањето на независност на Република Македонија во 1991 година. За прв министер бил избран Цветан Грозданов.

Сегашната министерка за култура е Бисера Костадиновска-Стојчевска.

Седат Сулејмани е заменик-министер за култура.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2017 година“ (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. јуни 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-18. Посетено на 2019-06-09.
  2. „За Министерството | Министерство за Култура“. Архивирано од изворникот на 2020-10-27. Посетено на 2020-12-10.