Разлика помеѓу преработките на „Димитар Бузлевски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 900 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|primeminister2 =
|deputy2 =
|term_start2 = ?[[2005]]
|term_end2 = ?[[2009]]
|predecessor2 = ?
|successor2 = [[Михаил Волкановски]]
|birth_date = {{роден на|||1952}}
|birth_place = [[Јанковец]], [[Ресен]]ско
 
Бузлевски бил и член на пратеничката група на Собранието на Македонија за соработка со Парламентот на [[Република Албанија]], член на пратеничката група на Собранието на Македонија за соработка со Парламентот на [[Република Полска]]. Во [[1998]] година бил избран за пратеник на Собранието на Македонија<ref>[http://www.sobranie.mk/pratenici-6ee4c297-bd6d-4860-82b1-97738c029d45-ns_article-buzlevski-dimitar.nspx Собрание на Република Македонија]</ref>.
 
На [[Локални избори во Македонија (2005)|Локалните избори]] од [[2005]] година, Бузлевски бил избран за [[Општина Ресен|Градоначалник на Општина Ресен]], и на оваа функција се задржал до [[2009]] година. Во [[2012]] година бил исклучен од членството на [[СДСМ]], по кое на [[Локални избори во Македонија (2013)|Локалните избори]] од [[2013]] година се кандитирал повторно за [[Општина Ресен|Градоначалник на Општина Ресен]], но на изборите на победил<ref>[http://izbornaarhiva.mk/#e-2013-local Изборна архива]</ref>.
 
 

Прегледник