Разлика помеѓу преработките на „Амстердам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 392 бајти ,  пред 3 години
→‎Наводи: дополнување
с
(→‎Наводи: дополнување)
Од 1999 градот Амстердам им одава чест на најдобрите спортисти и спортистки во салата Амстердам Спортс Авордс. Боксерот Раимонд Јовал и хокејарот карол Тате беа првите кои таму ги примиле наградите во 1999 година.
Кик боксот, Муау Таи и други боречки вештини се популарни во Холандија и особено популарни во Амстердам.
 
==Амстердам како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Амстердам“ - песна на српската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Рибља чорба]]“ (''Riblja Čorba'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=aYX1skG1juc YouTube, Riblja corba-Amsterdam (посетена на 19.4.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{ризница|Amsterdam|Амстердам}}

Прегледник