Државен музеј (Амстердам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Државен музеј
Rijksmuseum
Rijksmuseum
Поглед на Државниот музеј во Амстердам
Поглед на Државниот музеј
Местоположба на Државниот музеј на карта на Амстердам
Местоположба на Државниот музеј на карта на Амстердам
Местоположба во Амстердам
Основан1800[1]
МестоMuseumstraat 1[2]
Амстердам, Холандија
Координати52°22′N 4°53′E / 52.36°СГШ 4.88°ИГД / 52.36; 4.88
Типмузеј на уметност
национален музеј
Фонд1.000.000 предмети[3]
Посетеност965.000 (2012)[4]
ДиректорВим Пејбес[5]
ПретседателЈап де Хоп Схефер[5]
КустосТако Дибиц[5]
Јавен превозтрамвајски: 2 Трамвајска линија 2 5 Трамвајска линија 5, 7 Трамвајска линија 7, 10 Трамвајска линија 10, 12 Трамвајска линија 12[2] автобуски: 26, 65, 66, 170, 172, 197[2]
Мреж. местоrijksmuseum.nl

Државен музеј (холандски: Rijksmuseum) — музеј посветен на уметноста и историјата во градот Амстердам, Холандија. Се наоѓа во реонот Амстердам-Југ, недалеку од повеќе слични културни установи, како што се Музејот на Ван Гог, Градскиот музеј и Концертниот дом (Concertgebouw).[6]

Основан е во Хаг во 1800 г., а осум години подоцна е преместен во Кралскиот дворец во Амстердам. По извесно време префрлен е во нови простории во, а подоцна во Триповиот дом (Trippenhuis), денес седиште на Кралска академија на уметностите и науките.[7] Музејот се вселил во сегашната зграда веднаш по нејзината изградба во 1885 г.[3] Во 2003 г. ова здание било затворено за реновирање[8] и повторно отворено од кралицата Беатриса на 13 април 2013 г. Реновирањето траело цели десет години и чинело вкупно 375 милиони евра[9][10]

Музејот има вкупно милион предмети од уметничко и историско значење што го опфаќаат периодот од 1200 до 2000 г. Од нив се изложени 8.000 експонати.[3]

Збирката опфаќа слики од холандско-фламански мајстори од златното време како што се Јакоб ван Рејсдал, Франс Халс, Јан Вермер, Јан Стен, Рембрант и неговите ученици.[3]

Постои и мала азиска збирка изложена во Азискиот павилјон.[3]

Во состав на музејот работи и истражна библиотека од областа на историјата на уметноста, најголема од овој вид во земјата.

Некои дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Историја на Државниот музеј - Државен музеј. посет. 4 април 2013 г (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Адреса и маршрута - Државен музеј. посет. 4 април 2013 г (англиски)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 The renovation - Државен музеј. посет. 4 април 2013 г (англиски)
  4. Најпосетени 55 музеи во 2012 г - Музејски сојуз на Холандија. посет. 4 април 2013 г (холандски)
  5. 5,0 5,1 5,2 Надзорен одбор и Директорски одбор - Државен музеј. посет. 4 април 2013 г (англиски)
  6. Музејски плоштад - „Јас сум Амстедам“, посет. 4 април 2013 г (англиски)
  7. Историја на Државниот музеј - Државен музеј. посет. 4 април 2013 г (англиски)
  8. Одбројувањето започна – Државниот музеј отвора за 99 дена - NRC Handelsblad, посет. 4 април 2013 г (холандски)
  9. Државниот музеј во Амстердам се подготвува за велелепно отворање - Би-би-си Вести, 4 април 2013 (англиски)
  10. „Државниот музеј во Амстердам е повоторно отворен: Ново златно време“ - The Economist, посет. 14 април 2013 г (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]