Прејди на содржината

Лаут (грофовија): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q183539 (translate me))
сНема опис на уредувањето
crest image =|
map image = IrelandLouth.png |
area = 820 kmкм² |
county town = [[Дандалк]] |
code = LH |
web = www.louthcoco.ie |
|}}
'''Лаут''' ([[ирски]] -''Contae Lú'', [[англиски]] -''County Louth'' ) е округгрофовија во провинцијатапокраината [[Ленстер]] на источниот брег на [[Ирска]] и се граничи со [[Северна Ирска]].
 
Главен град е [[Дандалк]], кој воедно е и најголем град во провинцијата.
 
Името на Лаут доаѓа од ирскиот збор ''Lughbaidh'' што значи обожување на богот '''Луг'''[[Лух]] (''Lugh'') кој бил многу почитува во старите времиња на Ирска.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Ленстер]]
* [[Ирска]]
{{Ирска}}
 
[[Категорија:ИрскаЛаут (грофовија)| ]]
[[Категорија:АдминистративнаОкрузи поделба наво Ирска]]
[[Категорија:Ленстер]]