Разговор со корисник:MacedonianBoy/Архива 5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ТУКА СЕ СИТЕ РАЗГОВОРИ ОД МОЈАТА СТРАНИЦА ОБЈАВЕНИ ВО 2012 ГОДИНА.
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 5


Здраво[уреди извор]

Здраво, јас сум да ти пишувам како што се бара. Може ли да ве молиме да се создаде една SVG знаме карта на Голема Индија (Indian cultural zone.svg), Велика Индонезија (Greater Indonesia Locator.svg), Велика Монголија (Greater Mongolia.svg), Велика Унгарија (Kingdom of Hungary counties.svg)? DIano (разговор) 10:34, 15 јануари 2012 (CET)[одговори]

 • Здраво, можете да креирате SVG Karte Голема Холандија, Голема Финска, Голема Украина, Голема Албанија, Голема Хрватска, Мегали идеа, Голема Србија, Велика Словенија? DIano (разговор) 14:39, 19 јануари 2012 (CET)[одговори]
Обични карти или карти со знаме?--Никола Стоіаноски 14:42, 19 јануари 2012 (CET)[одговори]
Карти со знаме. DIano (разговор) 16:15, 19 јануари 2012 (CET)[одговори]
Штом најдам карти и време ќе ги направам. --Никола Стоіаноски 17:11, 19 јануари 2012 (CET)[одговори]
За жал, мислев дека ќе имаат слободно време за време на викендите. Кога го правиш овие карти со знаме? DIano (разговор) 19:19, 22 јануари 2012 (CET)[одговори]

Мала интервенција[уреди извор]

Здраво Никола како си... Имав некои обврски овој период и неможев да уредувам на Вики... Најдов слободно време и интересна тема, го вметнав шаблонот Во изработка меѓутоа некои уредувачи ми пречат во работата дали би можел да ги замолиш нивните уредувања да ги одложат за подоцна, види Историја на македонскиот народ... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 17:40, 16 јануари 2012 (CET)[одговори]

Му објаснив. Поздрав--Никола Стоіаноски 17:44, 16 јануари 2012 (CET)[одговори]
Далчо, остави го човекот на мира. Кажи ми на мене што сакаш, ако е удобно. Jingiby (разговор) 17:42, 16 јануари 2012 (CET)[одговори]
Што се грижиш, администраторска должност е тоа :) --Никола Стоіаноски 17:44, 16 јануари 2012 (CET)[одговори]

Благодарам Никола поздрав... --Јоханес Климакус (разговор) 17:46, 16 јануари 2012 (CET)[одговори]

Macedonia[уреди извор]

Hello, MacedonianBoy ! I hope you are doing fine. I am Matteo, the Italian sport fan. So, as you know January is a very busy month for sports, and Macedonia is competing in both Handball and Water Polo European Championships 2012, both important for Olympic Qualifications.

On our Olympic sports forum, we are following both events (and much more) and I hope to have you back soon on totallympics.com to discuss about sports and support Macedonia in all sports in the Road to London 2012. Also, if you want, you can help with results and much more. But what I care the most is to have you aboard :) Finally, we were able to change Macedonia’s nation name on the forum (before it was FYR or Macedonia just because we copied names from official Olympic Committee names), now it’s finally only Macedonia. I know this is very important for Macedonian people.

See you soon on Totallympics, and please contact me for any problem or question !

Thanks.--94.162.191.1 (разговор) 01:01, 17 јануари 2012 (CET)[одговори]


Congratulations for your victory !

I hope to see you soon on the totallympics.com, the Macedonian community is becoming bigger. Thanks.

Matteo 31.189.3.51 (разговор) 22:04, 19 јануари 2012 (CET)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и овој пат ќе избереме статија со занимлива содржина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:00, 31 јануари 2012 (CET)[одговори]

Jingiby[уреди извор]

Здраво!

Имам едно прашање. Зошто го толерирате овој Jingiby? Тој промовира екстремистички идеи и шират бугарската пропаганда! Тој не ги познава и не ги спроведува правилата и процедурите во духот на Википедија.

Поздрав!Ljuboni (разговор) 13:23, 2 февруари 2012 (CET)[одговори]

Корисникот е блокиран на еден месец поради прекршување на едно од правилата на Википедија. Поздрав--Никола Стоіаноски 15:37, 2 февруари 2012 (CET)[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Administrator Barnstar Hires.png Администраторска награда
За макотрпната работа... Поздрав... Јоханес Климакус (разговор) 10:52, 3 февруари 2012 (CET)[одговори]
Фала Далчо :) --Никола Стоіаноски 11:06, 3 февруари 2012 (CET)[одговори]

Шаблон[уреди извор]

Здраво Никола... Дали можеш да го вратиш шаблонов како што си беше порано, прави проблеми на статиите... поздрав...--Јоханес Климакус (разговор) 20:53, 3 февруари 2012 (CET)[одговори]

Не е проблем да го вратам, но која верзија била најдобра? Види во историја која верзија била најдобра (датумот) и ќе го вратам. --Никола Стоіаноски 22:12, 3 февруари 2012 (CET)[одговори]
Средено, знам што му е. --Никола Стоіаноски 22:16, 3 февруари 2012 (CET)[одговори]

Благодарам... поздрав... --Јоханес Климакус (разговор) 09:17, 4 февруари 2012 (CET)[одговори]

Administrative map of Bulgaria during WWII-mk.svg[уреди извор]

Тука [1] е Комотини, не Комитини. --Подпоручикъ (разговор) 10:19, 6 февруари 2012 (CET)[одговори]

Srijedjeno :) --Никола Стоіаноски 11:15, 6 февруари 2012 (CET)[одговори]

Боцвана[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Боцвана, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Малку доцнам, но еве не заборавив.:)--Kiril Simeonovski (разговор) 13:38, 8 февруари 2012 (CET)[одговори]

Нема врска, важно е што имаме свежа главна страница. Треба да кандидираме повеќе нови статии.--Никола Стоіаноски 15:20, 8 февруари 2012 (CET)[одговори]
Се обидувам да најдам статии, но има многу на кои им е потребно темелно средување. Освен тоа, предложив и неколку за ревизија. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:58, 8 февруари 2012 (CET)[одговори]

Средување на статии[уреди извор]

Мислам дека помина доста време откако се сложивме дека треба во иднина да се средуваат статиите со шаблоните за квалитет, како и да се одржува проектот преку навремено средвање на новосоздадените статии. Сè уште се немаме договорено поконкретно како да го изведеме тоа, а во категориите се таложат нови статии, со што практично се отежнува работата. Ако треба сам ќе земам да ги средувам овие статии, макар и за една на ден да станува збор, ќе знам дека е некој успех. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:15, 8 февруари 2012 (CET)[одговори]

re.Шаблон[уреди извор]

Yes check.svgОк Готово. Со малко задоцнување мислам оти е во ред. Бидејќи не сум активен на вики,, едноставно те поздравувам :)

Сао Томе и Принсипе‎[уреди извор]

Ако Сао Томе и Принсипе‎ е остров/и, тогаш секогаш е НА, а не во. Како и на Малдивите, Филипините и сл. Или и за ова има исклучоци?--Р ашоAero-stub img.svg 22:55, 15 февруари 2012 (CET)[одговори]

Како една политичка целина мислам дека може да се стави во. Патем, секаде се користи во, ако не се лажам.--Никола Стоіаноски 23:05, 15 февруари 2012 (CET)[одговори]
Мислам дека „Сао Томе и Принсипе“ е повеќе име на држава, а во тој случај може и „во“, но доколку се мисли само на Сао Томе, тогаш мора да биде со „на“. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:12, 15 февруари 2012 (CET):[одговори]
На тоа мислев. Позз--Никола Стоіаноски 23:14, 15 февруари 2012 (CET)[одговори]

Цар Самоил[уреди извор]

Здраво, Видех дека си вратил проментата ми во статијата за Самоил [[2]]. Зашто? Tropcho (разговор) 09:20, 18 февруари 2012 (CET)[одговори]

Ова е потестување оти уште чекам одговор на прашањето зашто не си одобрил промената, која предложив. Tropcho (разговор) 22:26, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]
Одбиена ти е зошто бришеш текст. Нели е очигледно тоа? --Никола Стоіаноски 22:43, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]
Сметам, тоа не е добро објаснување. Доколку разбирам, само по себе бришането на текст на википедија не е забранено. Посебно, кога еден текст не е верен, не е ли поскоро пожелно да биде избришан од википедија?
Jас избришав текст кој е очигледно неверен, како сум и посочил во описот на промената. "Но неспорен е фактот дека во тој период постоело веќе оформено Бугарско царство, на чело со царот Симеон." Неоспорен е фактот дека Симеон е бил цар 100 години порано. При таа положба, каква е причината овој текст да остане во статијата според теб? Tropcho (разговор) 00:28, 20 февруари 2012 (CET)[одговори]
Бришење на текст се вика вандализам и е против правилата. Реченицата не наведува кога постоело царството, туку убаво си вика дека веќе имало едно такви. Што е проблемот тука? Да ја препишуваме историјата и да речеме немало никакво Бугарско царство претходно?--Никола Стоіаноски 10:55, 20 февруари 2012 (CET)[одговори]
Еве ја тука и тука дефиницијата на вандализам. Според неа кога за бришeњето е посочена добра причина тоа обично не се смета за вандализам.
А причината во тој случај сметам е добра и е следната - повеќето луѓе од таа реченица ќе заклучат дека е постоело бугарско царство начело со царот Симеон по истото време ("во тој период"), кога и Самоил бил цар. Тоа се види и од зборот "но" во средината на реченицата - јавно целта на крајот е да покаже дека бугарските историчари погрешно го сметат за бугарско царството на Самоил, бидејќи имало по истото време друго бугарско царство. Вервам што за повеќето луѓе кои зборуват македонски тоа е смислата на реченицата. Не е ли така? Tropcho (разговор) 02:00, 21 февруари 2012 (CET)[одговори]
Не си толкувај како што ти одговара.--Никола Стоіаноски 09:18, 21 февруари 2012 (CET)[одговори]
Те молам да објасниш каде е грешката во моето толкување. Јас сметам дека можам да ти покажам ти каде грешиш. Велиш дека реченицата не наведува кога постоело царството, но тоа не е верно, реченицата вели "во тој период", што значи "во периодот кога Самоил бил цар". Тоа е и проблемот, сметам. Според тебе, какво е значењето на зборовите "во тој период"? Tropcho (разговор) 21:35, 21 февруари 2012 (CET)[одговори]
Проблемот ти беше дека Симеон не бил цар на тоа царство. Поправено. А дека постоело бугарско царство и дека некој (Кнез Никола) се борел против тоа царство (Прво бугарско царство) за да направи своја држава (Самоилово царство), е тоа е факт (вистина). Поздрав--Никола Стоіаноски 21:50, 21 февруари 2012 (CET)[одговори]
Не си ме разбрал сосем точно. Сметам дека проблемот е во зборовите "во тој период", бидејќи теа создавот впечаток дека истовременно со царуването на Самоил постоело одделно бугарско царство. Мислам ќе биде подобра една од овие верзии - 1)"...но неспорен е фактот дека во 681 година канот Аспарух основал Бугарско царство." или 2) "...но неспорен е фактот дека околу еден век порано на чело на бугарското цаство бил царот Симеон." или 3) целиот крај на реченицата (од "но" натаму) да отпадне.
А за последното што велиш, доколку разбирам, ние на википедија нема зашто да се занимаваме да решаваме што е вистина и што не. Едноставно треба да напишеме што велат изворите. Но што велат те во тој случај може да дискутираме подоцна, нека сега завршим со тоа прашање. Поздрав Tropcho (разговор) 23:59, 22 февруари 2012 (CET)[одговори]
Видoв реченицата e изменета [[3]] во согласност со една од верзиите кои предложив погоре. Ако немаш некакви забелешки, предлагам да сметаме тоа прашање за исцрпено. Поздрав Tropcho (разговор) 13:36, 26 февруари 2012 (CET)[одговори]
Па да. Поздрав--Никола Стоіаноски 14:29, 26 февруари 2012 (CET)[одговори]

Autopatrolled[уреди извор]

Поздрав, Никола! Желео сам да те питам за права "Autopatrolled" јер нема потребе да неко после проверава основне и једноставне ствари. Ја сам на вики од 2005, и имам права на неколико википедија. Да ли можеш ти? Или коме да се обратим? Хвала! :)) --WhiteWriter (разговор) 18:31, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]

Све сам разумео! Многу ти благодарам!:)) --WhiteWriter (разговор) 19:15, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]
:))) --WhiteWriter (разговор) 19:28, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]
И још само једна ствар! Како се на македонском каже Бели Писац говори? White Writer speaks? Белата писател зборува? --WhiteWriter (разговор) 19:41, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]
White Writer speaks... е Белиот писател зборува... или White Writer says... е Белиот писател вели... Одбери кое ти треба. Позз--Никола Стоіаноски 19:43, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]
Благодарим! :) :) :) --БелиотПисател зборува 19:50, 19 февруари 2012 (CET)[одговори]

Покана за Вики средба[уреди извор]

На 2 март 2012 година (петок), со почеток во 20.00 часот, во кафулето EveryDay во Скопје, ќе се одржи Вики средба на која уредувачите на википедија на македонски јазик и нејзините корисници ќе имаат прилика да се дружат и разговараат за теми од заеднички интерес. Се радуваме што во изминатиот период уредувавте на википедија и со задоволство ве покануваме на средбата. Повеќе информации за средбата може да најдете тука, односно за локацијата на кафулето - http://g.co/maps/qq7q5. Поздрав. Brest-bot (разговор) 18:01, 1 март 2012 (CET) Благодарам... Како си...--Јоханес Климакус (разговор) 12:59, 4 март 2012 (CET)[одговори]

Конфликтно уредување[уреди извор]

Здраво Никола како си... Ја уредувам статијата Владо Черноземски, вметав шаблон во уредува, дали би можел да им пренесеш на другите уредувачи да ги остават промените зе попосле, бргу ќе завршам... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 14:34, 8 март 2012 (CET)[одговори]

Ирска[уреди извор]

Здраво Никола... Ми треба мала помош... Има еден проблем околу Ирска... Треба да има јасна разлика помеѓу Ирска, Република Ирска и Северна Ирска, проблемот е сличен како со Македонија, имаш ли некој предлог... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 14:47, 11 март 2012 (CET)[одговори]

За ова имаме:

Истото решение се користи за Ирска како и за Македонија. Поздрав Благодарам... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 16:03, 11 март 2012 (CET)[одговори]

Колинс[уреди извор]

Здраво Никола... Статијата на Колинс, 98 % е копија од англиската верзија, меѓутоа голем дел од прашањата кои се тема на полемика помеѓу Англичаните и Ирците, или меѓу самите Ирци ги испуштив, голем дел од референците се однесуваат на овие прашања. Може да ставам уште некоја референца... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 10:23, 14 март 2012 (CET)[одговори]

Резолуција на Коминтерната од 1934 година за македонското прашање[уреди извор]

Добра си е статијата... Коминтерната признала постоење на оделна македонска нација... Нација и Етничка група не е исто. Македонците како водечки, или уште титуларниот етнос го даваат името на државата, нацијата и јазикот.--Јоханес Климакус (разговор) 17:24, 16 март 2012 (CET)[одговори]

Шаблон Форми на владеење и Видови на владеење[уреди извор]

Задраво Никола... Ме бунат шаблониве...{{Форми на владеење}}{{Видови на владеење}}--Јоханес Климакус (разговор) 19:53, 17 март 2012 (CET) ок... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 21:08, 17 март 2012 (CET)[одговори]


ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Каролински Остров, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 14 март 2012. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 18:31, 18 март 2012 (CET)[одговори]

Азиски јазици[уреди извор]

„Бурма“ стои и во англискиот оригинал, а и на други места во статии, што значи дека го подразбира географското подрачје наспроти државата. Ќе ги погледам шаблоните. Мене не ми се видоа особено мали, мислев дека така и треба. Но ајде да проверам, па да ги зголемам ако се слабо читливи. Поздрав Б. Јанкулоски (разговор) 10:34, 1 април 2012 (CEST)[одговори]

ВикиПроект Одржување (ВП:ОД)[уреди извор]

Wikipe-tan mopping.png

(ова е известување за сите администратори и поактивни корисници)

Здраво! Јас ја собрав работата која што треба рутински да се врши за одржување на Википедија и ја поделив во 1)секојдневни, 2)неделни и 3)долгорочни задачи. На ВП:ОД има детален алгоритам којшто секој може да го следи ако сака да се приклучи во работата. Целта ми беше да воведам систематски начин на одржување кој ќе ни помогне правилно да ја фокусираме работата. Овде има врски до страници кои помагаат во одржувањето, плус некои корисни шаблони.

Исто така, за поискусните корисници, го создадов овој многу корисен шаблон: {{Вики-Одржување}} кој ги има собрано сите задачи, врски и шаблони на кратко. Тој шаблон можеш да го ставиш на твојата корисничка страница или некаде во корисничкиот простор за редовно да имаш пристап до овие задачи (види ја документацијата на шаблонот за параметрите).

Поздрав, и се надевам дека ова ќе ни користи и дека ќе ја олесни работата. --Brainmachine (разговор) 16:12, 1 април 2012 (CEST)[одговори]

Здраво Никола... Статијата Ли Куан Ју можно е да има повеќе печатни грешки, а треба да ја провереам и транскрипција на кинеските имиња... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 15:06, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Морфологија[уреди извор]

Здраво Никола. Видов дека си ја преместил „Морфологија (лингвистика)“ во „Морфологија“. Мислам дека ова не е правилен избор, бидејќи објаснувањето „најчесто морфологија се мисли на јазичната дисциплина“ е релативно и е гледна точка на лингвистот. Освен тоа, наведувам и барем две други причини кои потврдуваат дека овој потег не е сосема коректен:

 • Со пребарување на Google се добиваат далеку повеќе резултати кои го содржат поимот „морфологија“ во биолошка смисла отколку во лингвистичка и
 • Поимот „морфологија“ во биологијата е воведен порано (независно од Гете во 1790 и Бурдах во 1800) од што е во лонгвистиката (Шлајхер, 1859).

Затоа, предлагам името на статијата да се врати во првобитната форма. Поздрав. -- Бојан имаш за кажување? 22:11, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Здраво. Прво не е важно кој кога го смислил поимот и второ и ти збориш од биолошка гледна точка. И како трето, не ми е важно името, содржината ми е важна. Поздрав--Никола Стоіаноски 22:58, 13 април 2012 (CEST)[одговори]
ПС: Како увиде дека морфолигија на Гугл повеќе дава за биолошкиот поим? Првите топ резултати се за лингвистика линк.--Никола Стоіаноски 23:00, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Бидејќи јас во текот на моето целокупно образование сум се среќавал со морфологијата како дел од биологија, секако дека ќе зборувам од таа гледна точка :) Истото горе-долу, претпоставувам, важи и за тебе (од гледна точка на лингвистика). Токму затоа сметам дека додавката во заграда (лингвистика) или (биологија) ја отстранува пристрасноста.

Што се однесува до твојот аргумент дека содржината е важна - имено, верувам дека лингвистичката морфологија е покомпактна научна гранка отколку што е морфологијата во биологијата (каде има морфологија на растенија, на животни, на габи итн., за кои може да се напишат посебни статии), па така, содржината на овие две статии по квантитет не може да се споредува (научниот квалитет не го споредувам од разбирливи причини, а оној стилско-правописен квалитет е индивидуален).

Ги наведов пребарувањата на Google: Морфологија лингвистика и Морфологија биологија. Поздрав. -- Бојан имаш за кажување? 23:32, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Само сакам да ми ја дообјасниш оваа дел-реченица: „содржината на овие две статии по квантитет не може да се споредува (научниот квалитет не го споредувам од разбирливи причини, а оној стилско-правописен квалитет е индивидуален).“ Патем, не можеш да одредиш на Google според тоа како што си барал бидејќи ти дава резултати и само за биологија (без морфологија пред него).--Никола Стоіаноски 23:34, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Да се разбереме - ти за мене си еден од најдобрите придонесувачи на Википедијава и тој дел или реченица не се однесува конкретно на морфологија (лингвистика) или било кој твој придонес овде. Зборував воопштено.

P.S. Знам дека овие мои забелешки комотно можат да се сфатат како тролање, ама морав :) Ти благодарам на разбирањето, имај пријатна ноќ. -- Бојан имаш за кажување? 23:40, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Не ја разбирам дел-реченицата (clause на англиски, така се вика бидејќи е дел :) ) Ако мислиш со реченицата дека морфологијата е индивидуална и дека се однесува за стилско-правописното, мислам дека си ја згрешил науката :) Ако сум сфатил погрешно, извини. Не мислев за придонеси од корисници, далеку да е. Пријатна ноќ. --Никола Стоіаноски 23:44, 13 април 2012 (CEST)[одговори]

Сецвана[уреди извор]

Истата логика за важи за сите јазици, па може да се забележи дека никој не го нарекува јазикот така. Очигледно дека е повообичаено да се нарекува јазикот во непридавен облик, а евентуално, ако инсистираме, би требало да биде цвански. Точно е тоа за Боцвана, но тоа се одамна утврдено име на земја и нема некаква логичка врска со понатамошните поими што би ги изведувале (како што, впрочем, можеш да видиш кај другите јазици). Придавката исклучиво мора да доаѓа од основниот поим. Името на земјата е специјален случај.

СТЕРЕОТИПОВИ[уреди извор]

Стереотипови се най-добро знаме група од ВЕЛЕС! Защо уредуванье од артикъл? FokkerTISM (разговор) 13:05, 18 април 2012 (CEST)[одговори]

Не те разбирам што сакаш да кажеш. Пиши на англиски јазик, мислам дека ти е мајчин јазик. --Никола Стоіаноски 13:11, 18 април 2012 (CEST)[одговори]
Сори. „Стереотипови се најдобро знаме група од ВЕЛЕС! Зошто уредување од артикл? FokkerTISM (разговор) 07:58, 19 април 2012 (CEST) (оваа бил македонски во бугарски ортографија)[одговори]
OK, let me translate this sentence literary in English and see if it makes any sense: Sorry. Stereotipovi are the best flag group from Veles! Why editing of the article? No matter you use Bulgarian or Macedonian alphabet, the sentence does not make any sense? You want to edit the article or something else?--Никола Стоіаноски 10:44, 19 април 2012 (CEST)[одговори]
I'm trying to ask why you deleted the artilcle on STEREOTIPOVI, a well known progressive rock band from VELES. FokkerTISM (разговор) 11:08, 19 април 2012 (CEST)[одговори]
The reasons was "the band is not known well enough in order to have an article". If I am wrong, provide reliable references and the article probably will be published. Best--Никола Стоіаноски 13:46, 19 април 2012 (CEST)[одговори]

Избрана статија[уреди извор]

Здраво Никола. Забележувам дека веќе три седмици по ред избрана статија на главнта страница е статијата Будимпешта. Немам ништо против статијата, но мислам дека е потребна поголема разновидност на главната страница. Веќе кога нема кандидати за избрани статии, нека се ставаат избрани статии од порано. Јас колку толку ја крпев оваа работа, но ете, не бев активен дваесетина дена и гледам дека работата е оставена. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:13, 19 април 2012 (CEST)[одговори]

Знам и тоа е голема штета. Јас го прашам Далчо за една статија која тој ја правеше да ја кандидирам ама не била готова. Ќе побарам и други статии, нови, кои не биле објавени на главната. Позз--Никола Стоіаноски 13:47, 19 април 2012 (CEST)[одговори]

Може ли статијата Франциско Франко, поздрав --Јоханес Климакус (разговор) 14:52, 19 април 2012 (CEST)[одговори]

Може. поздрав--Никола Стоіаноски 14:53, 19 април 2012 (CEST)[одговори]

Коментар[уреди извор]

пример

Абе баталиго... Неговото тролување е само дел од кампањата за бугаризирање на Јане Сандански, за да се оневоможи ОМО Илинден - Пирин да го чествува Јане во Роженскиот манастир... поздрав --Јоханес Климакус (разговор) 16:33, 21 април 2012 (CEST)[одговори]

Медал за заслуги[уреди извор]

Writers Barnstar Hires.png Награда за обемни придонеси
За одличната работа поврзана со Боливија. brest (разговор) 14:47, 23 април 2012 (CEST)[одговори]
Thanks, ама не е уште завршена. Ќе биде и пообемна. Поз--Никола Стоіаноски 14:56, 23 април 2012 (CEST)[одговори]

Поим[уреди извор]

Би те замолил редовно и доследно да се користи поимот „навод“ наместо референца, како што е употребен тука. Не би можеле да бараме од корисниците доколку ние не им дадеме пример. Психолошки, тие мора да добијат претстава дека тоа е иусправно и неизбежно. Во спротивно, со такв пристап, јазикот ќе ни отиде курбан. Знаеш и самиот. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 04:42, 28 април 2012 (CEST)[одговори]

Може да ми излетал, не велам не. Но се користам наводи секаде каде треба. Се прават грешки. Поз--Никола Стоіаноски 20:18, 28 април 2012 (CEST)[одговори]

Избрани статии[уреди извор]

Здраво Никола. Гледам дека си одредил која избрана статија во која седмица ќе биде објавена, но сакам да те известам дека статијата за Старата скопска чаршија не е сè уште готова. Статијата беше назначена за добра статија, бидејќи квалитативно ги задоволуваше сите критериуми, но сепак, темата целосно не беше опфатена и заради тоа беа потребни дополнувања. Кога видов дека е предожена за избрана, не сакав со тешко срце да гласам „против“, а веќе беше доцна за започнување на овој разговор, откако имаше 6 гласови „за“, па само се одлучив да оставам и да гласам непосредно пред истекот на гласањето. Ќе се потрудам колку е можно повеќе, но не ветувам дека статијата ќе биде готова до 7 мај, а ова уште повеќе зависи и од тоа што Arwena треба да ни помогне со материјали. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:14, 30 април 2012 (CEST)[одговори]

Добро, нема проблем. Наместо Скопска чаршија ќе ја ставиме Боцвана или Германија ако се изгласаат до тогаш. Поз--Никола Стоіаноски 11:01, 30 април 2012 (CEST)[одговори]

Боливија[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Боливија, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлично.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:42, 3 мај 2012 (CEST)[одговори]

Срна[уреди извор]

Знам јас дека на македонски би бил Дарио, ама Даријо Срна е хрват, па мислам дека би требало да се земе во предвид потеклото на играчот. Штом е на хрватски Даријо би требало секаде на светот да биде Даријо. Како ти што се викаш Никола, ќе се викаш така и во Русија, нема таму да бидеш Николај. (Carshalton (разговор) 14:33, 3 мај 2012 (CEST))[одговори]

Лиценца[уреди извор]

Posthuman future.jpg

Задраво Никола... Како да лиценцирам корица на книга... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 17:42, 3 мај 2012 (CEST)[одговори]

Ставај го овој шаблон {{Корица на книга}}. Шаблонот/ лиценцата може да се одбере и при подогнување на сликата, од менито на лиценци. Поз--Никола Стоіаноски 19:09, 3 мај 2012 (CEST)[одговори]

Најпаметен[уреди извор]

Добро штом јас незнам да пишувам, еве пишувај си ти сам, гледам дека знаеш се и не ти треба помош. Среќно поз (Carshalton (разговор) 20:21, 3 мај 2012 (CEST))[одговори]

Олабавете малку и двајцата. Не е ова ни прв ни последен пат да се случи вакво нешто на Википедија. Ако немавме трпение досега за вакви работи, немаше воопшто да се изгради заедница која ќе уредува на Википедија на македонски јазик. Топло ви препорачувам да си продолжите и двајцата со уредување ан она што ве интересира, а стилските правила од овој вид сами ќе си излезат на виделина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:35, 4 мај 2012 (CEST)[одговори]

„Лингвист“ или „јазичар“[уреди извор]

Здраво Никола. Во една статија којашто скоро ја имаш уредувано, за бележав дека е употребен поимот „лингвист“. Се заинтересирав дали е добро да се употребува „лингвист“ и „лингвистика“ или истите да се заменат со „јазичар“ и „наука за јазикот“. Знам дека звучи малку чудно, но во последно време, најверојатно, за да се сочува македонскиот јазик, зголемена е употребата на македонските поими. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:07, 12 мај 2012 (CEST)[одговори]

Дефинитивно јазичар. Може да ми се пропуштило или да не сум го пишал јас зборот. Што се однесува за науката, стандарден збор кај нас е лингвистика и немаме еквивалент. Наука за јазикот е описна форма на зборот. Хрватите, Бугарите и останатите народи имаат свој збор, но кај нас таков збор не постои. Поради тоа се користи лингвистика. --Никола Стоіаноски 12:09, 12 мај 2012 (CEST)[одговори]
Благодарам. Тоа и ми беше главното двоумење, бидејќи „лингвист“ ми звучи како нафрлен странски збор. За „лингвистика“ не е проблем, доколку „наука за јазикот“ не претставува еквивалент или има друг опфат. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:12, 12 мај 2012 (CEST)[одговори]
Се користи и лингвист, но тоа е странски збор. Македонскиот развил еквивалент на „лингвист“, но за лингвистика таков збор нема заживеано.--Никола Стоіаноски 12:16, 12 мај 2012 (CEST)[одговори]

ru:Калиопи[уреди извор]

Hi, I want you to clarify a bit... So, she's Aromanian maternal or paternal? This information is important for us; and the phrase suggested by you sounds not so good in Russian. Surely you know... Thank you very much. (by the way, I like Kaliopi's performance in semi-final :) )--U.Steele (разговор) 05:37, 25 мај 2012 (CEST)[одговори]

Посредување во спор[уреди извор]

Здраво. Ќе замолам доколку е можно посредување во спорот на оваа страница за разговор, во којшто погрешно бев обвинет дека: сум одобрил измена којашто ја има одобрено друг корисник; сум примил порака на Facebook, која што излезе дека била испратена на погрешен профил; и дека мој налогодавач е господинот Љубомир Цуцуловски, што на неколку наврати беше споменато без никакви докази. Освен тоа, на корисникот му ги посочив основните правила на Википедија кои беа прекршени и кои е неопходно да се почитуваат, а за возврат добив дополнителни обвинувања, се разбира, без никакви докази. Сметам дека посредувањето ќе биде од помош и спорот наскоро ќе биде разрешен. Благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 02:46, 28 мај 2012 (CEST)[одговори]

Предлог за систематско решавање на спорот[уреди извор]

Здраво. Сакам да Ве известам дека поднесов предлог за систематско решавање на спорот во врска со статијата Љубомир Цуцуловски. Вашето мислење е од големо значење. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:41, 28 мај 2012 (CEST)[одговори]

Не сакам да барам дополнителна помош, но во претходниот коментар побарав и дисциплинска мерка за однесувањето на корисникот. Некоклку пати бев обвинет за работи кои не сум ги направил и за тоа дека добивам налог од господинот Љубомир Цуцуловски, се разбира, без никаков доказ. Поради неучтивост и неосновани обвинувања, барам корисникот да биде казнет со соодветни казнени мерки. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:02, 29 мај 2012 (CEST)[одговори]

Помош околу шаблони и функции[уреди извор]

Здраво Никола. Имам проблеми со некои шаблони и функции, па мислам дека ти се имаш занимавано повеќе со нив и можеш да ми помогнеш. Во примерокот за уредување го користам шаблонот {{{број}}}, кој функционира на сите места и во сите надворешни врски, освен во врските кои се дел од наводи. Проблемот морав рачно да го исправам во статиите NGC 2 и NGC 3, бидејќи не знам зошто се појавува и како истиот да се реши. Исто така, постои и проблем со функцијата „if“, но тој мислам дека отпосле може да се решие соодвеетно. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:07, 4 јуни 2012 (CEST)[одговори]

ОК, да завршам со еден јазик па ќе видам дали можам да го средам. Позз--Никола Стоіаноски 12:09, 4 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Види ако можеш среди го и делот со „Алтернативни оознаки“ во инфокутијата, кој доколку нема содржина да не се појавува во статиите (пр. NGC 4). Ова се само ситни работи кои е подобро да се средат уште на почетокот, бидејќи рачното исрпавање по илјадници статии е премногу напорно.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:36, 4 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Промената на бројот може да се изврши со ботот, така што и тој проблем во голема мера е решен. Следна работа е да се направат последните подготовки и да се започне со уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:06, 4 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Автоматизирање на гласањето[уреди извор]

Здраво Никола. Случајно налетав на соопштението на селската чешма за гласање на слика на годината на Ризницата и ми светна идејата дека би било полезно доколку на Википедија на македонски јазик воведеме таков начин на гласање. Имено, ако можеш да забележиш на една од страниците за гласање, постојат копчиња и со нивно притискање автоматски се впишува гласот. Мислам дека може да се прочита кодот и тоа да се среди и овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:47, 5 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Да тоа сум го видел и е многу полезно. Ќе треба во скриптите да се вметне тоа. Може да се најде оригиналниот код од Комонс?--Никола Стоіаноски 20:48, 5 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Апостроф[уреди извор]

Сите тие се толку преситни што со години бев во заблуда дека е ‘, сега ми се чинеше дека немаме друго и најдобра варијанта е права наместо свиткана на грешната страна, но сега сфаќам, откако во Word го зголемив фонтот, дека впрочем се работи за (Shift+4). Ќе треба да ги преработам истите. Фала на напомената. --Б. Јанкулоски (разговор) 02:37, 26 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Article translation/collaboration request[уреди извор]

Hi Macedonianboy, how are you? Mate, I am trying to find an editor/s who can help by translating User:Russavia/Polandball into Macedonian. I was wondering if we could make a trade?

If you could translate that article into Macedonian for me, I would be happy to upload some 50 Macedonian aviation photos to Commons from amongst the 200,000 I have permission to upload. I have uploaded a number of photos relating to Macedonian aviation to give you a brief idea of what I can upload, and I am keeping a gallery at User:Russavia of photos uploaded.

Would you be interested in such a "trade"? Do let me know, either by responding here, or on my talk page, or by emailing me. Cheers, Russavia (разговор) 20:34, 29 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Hi Macedonianboy, I see that you have already started the translating of the article, many thanks for that; I look forward to seeing the finished product. I have uploaded more photos, and am scouring the many photos I have access to in order to find some real gems for uploading. A couple of weeks ago, I marked 2 images for deletion here on mkwp due to them lacking licencing information. The photos are Податотека:АРМ Су-25.jpg and Податотека:Macedonian Su-25.jpg. Not being familiar with mkwp's image usage policy, could you please let me know if these are allowed to be hosted here on mkwp, or whether they should be deleted? As I look thru other articles, I am likely to come across similar images I am sure, so would be good to know if I should nominate these or not. Cheers, Russavia (разговор) 10:08, 30 јуни 2012 (CEST)[одговори]
Hello Russavia. I have translated two paragraphs so far. Regarding the images, I deleted them since there was no information regarding the licence and the source. If you find similar images, feel free to add them speedy deletion template and we'll undertake appropriate measurements. best--Никола Стоіаноски 10:13, 30 јуни 2012 (CEST)[одговори]
Hey mate, that was a very quick deletion :) I see that mkwp doesn't allow for local uploads anymore, so there are likely to be more, and I will nominate for speedy as I come across them. Have you seen the photos I've uploaded thus far? Do they look ok? Russavia (разговор) 10:19, 30 јуни 2012 (CEST)[одговори]
We can keep images uploaded locally if there is info about the source and licence, otherwise such images may be deleted. I saw the images, they are nice. I haven't seen an image of the red MK plane for a long time.--Никола Стоіаноски 10:22, 30 јуни 2012 (CEST)[одговори]

Hi mate, hope you doing ok. Just a quick question if you don't mind? You were so kind as to translate some of User:Russavia/Polandball into Macedonian for me and that is greatly appreciated. I just wanted to ask you if you might be able to point in the direction of someone who may be able to complete the rest? I don't expect you to do it of course. Any recommendations you can make would be greatly appreciated. Cheers, Russavia (разговор) 02:21, 4 август 2012 (CEST)[одговори]

Каракас[уреди извор]

Во статијата на сите места се појавува „Каркас“ наместо „Каракас“. Се обидов да го сменам, но ми се јавува конфликт при уредувањето. Кога веќе ја уредуваш статијата, земи поправи ги и овие. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:39, 4 јули 2012 (CEST)[одговори]

Здраво. Го сменив тоа, нема проблем. Позз--Никола Стоіаноски 19:43, 4 јули 2012 (CEST)[одговори]

Димитар Мирчев[уреди извор]

Можете ли да ми кажете како се вика книгата на Димитар Мирчев што се споменува во статијата Развој на македонската азбука? Благодарам однапред. --101.112.174.89 (разговор) 14:40, 7 јули 2012 (CEST)[одговори]

Моја голема грешка е што не сум навел од која книга ми е извадена азбуката. Јас ја немам книгата од Мирчев туку го најдов како цитат во една научна статија/ книга. Штом го најдам цитатот ќе го наведам во статијата (од поодамна ми е напишано тоа, ќе ми треба време да ги најдам книгите). Поз--Никола Стоіаноски 16:01, 7 јули 2012 (CEST)[одговори]

Солидарност кон Википедија на руски јазик[уреди извор]

Здраво. Википедија на руски јазик денес нее достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:59, 10 јули 2012 (CEST)[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Tireless Contributor Barnstar Hires.gif Награда за неуморност
Вака да продолжиш :)) M4r51n (разговор) 19:43, 12 јули 2012 (CEST)[одговори]
Thanks :)--Никола Стоіаноски 23:21, 12 јули 2012 (CEST)[одговори]

Поздрав са српске Википедије[уреди извор]

Видим да си користио моје странице везане за градове по европским државама.

Поздрав са српске Википедије.

Ант83 147.91.1.41 (разговор) 13:32, 13 јули 2012 (CEST)[одговори]

Нови статии и јубилејна статија[уреди извор]

Здраво Никола. Гледам дека се уредуваат нови статии и можно е сосема скоро да ја надминеме бројката од 57.000 статии. Доколку тоа се случи денес, потребно е кратко по полноќ да се отвори страница за избор на јубилејна статија. Оваа ноќ најверојатно нема да бидам во можност да го направам тоа, па ќе те замолам ако може да ја преземеш работата во свои раце. Претпоставвуам дека ти е јасна постапката и изборот на статии кои може да бидат предложени, а упатства имаш и на страниците од претходните избори (пример). Добро би било да се објави соопштение во горниот дел од екранот, но љубезно е да се испрати и порака до голема група на корисници кои ќе се привлечат да гласаат. Потребни се гласови од поголем број на корисници, па затоа тоа е многу важен дел. Откако ќе помине точно еден ден, треба само да го затвориш гласањето и да донесеш одлука. Во минатото се нема случено да има израмнет број на гласови меѓу неколку предлози, но доколку тоа се случи за првпат, тогаш ќе има повеќе од една јубилејна статија. На крајот е потребно да се додадат резултатите во табелите на главната страница за јубилејни статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:22, 14 јули 2012 (CEST)[одговори]

ОК, знам како оди тоа. Немај гајле, ако се случи да имаме 57.000 статии додека сум на Википедија ќе го средам тоа. Позз--Никола Стоіаноски 17:47, 14 јули 2012 (CEST)[одговори]

Здраво Никола. Повторно ќе те замолам во врска со изборот на јубилејна статија да го затворипш гласањето утре по 3:12. Јас нема да бидам во можност да го направам тоа. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:15, 20 јули 2012 (CEST)[одговори]

OK, нема проблем. Позз--Никола Стоіаноски 15:28, 20 јули 2012 (CEST)[одговори]

Арамејски јазик[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Арамејски јазик, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична статија Никола! Нека се множат уште многу вакви.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:45, 7 август 2012 (CEST)[одговори]


ДСЗ факт[уреди извор]

ДСЗ Еден факт од статијата Список на загрозени јазици во Македонија за која дадовте поголем придонес се најде во делот „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 15 август 2012. Одлична работа! --Brainmachine (разговор) 13:31, 15 август 2012 (CEST)[одговори]

Мед[уреди извор]

Абе друже, пак ли проблеми ќе праиме за статијата мед? Не прај глупости, остај нека седи дур сум фин.

Имаш реплика на моја IP. Поздрав, мангуп.

Избор на јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Само потсетување дека е во тек гласањето за избор за јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:04, 29 август 2012 (CEST)[одговори]

Награда[уреди извор]

Те наградувам со најубавата слика што некогаш сум ја подигнал на ризницата :)--Р ашоAero-stub img.svg 17:26, 4 септември 2012 (CEST) Р.Ѕ. Ај сеа пишуј статии[одговори]
ОО, данке, данке, убава слика :)--Никола Стоіаноски 13:05, 5 септември 2012 (CEST)[одговори]

Бришење[уреди извор]

Податотека:Hristo Uzunov.jpg
Споменикот посветен на Христо Узунов и неговата чета - село Цер

Здраво Никола... Дали би сакал да ја избришеш сликава, ќе подигнам сопствена.. поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 13:34, 6 септември 2012 (CEST)[одговори]

Средено, нема проблем. Позз--Никола Стоіаноски 14:18, 6 септември 2012 (CEST)[одговори]

Романш[уреди извор]

Здраво Никола. Како што досега имам слушнато јазикот кај нас најчесто се среќава како „реторомански јазик“. Поимите „романш“ и „романшки“ се толку ретки, што не можам да се сетам дека некој некогаш и некаде ги употребил. Мислам дека е голема грешка ако употребата се оправдува со постоењето на „ретороманската јазична подгрупа“, бидејќи слично нешто постои со „романски јазик“ и „романска група на јазици“. Поимите очигледно се измислувани и прилагодувани на за употреба во англискиот јазик, што никако не смее да се земе како правилно и за другите јазици. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:54, 2 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Јазикот и кај нас е познат како романш, и мислам не си во право дека не се користи тој поим. Сепак и јас сум за реторомански јазик. Ќе го сменам името.--Никола Стоіаноски 19:57, 2 октомври 2012 (CEST)[одговори]
Во водичот за студиски програми на катедрата за италијански јазик и книжевност на Филолошкиот факултет на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје се споменува „реторомански јазик“ и воопшто не се наведува јазик со име „романш“. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:01, 2 октомври 2012 (CEST)[одговори]
Благодарам за пренасочувањето. Вака мислам дека секому ќе му биде појасно.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:02, 2 октомври 2012 (CEST)[одговори]
Нема врска што една публикација го именува јазикот така. На пример, за романскиот имаме две имиња, за албанскиот имаме две имиња, а знаеме колку често наместо словенечки кај нас секаде се вели погрешно „словенски“. Ама нејсе, нема врска.--Никола Стоіаноски 20:04, 2 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Ре:Список книги по години[уреди извор]

Здраво Никола, добро еве ги средувам годините за МК. Пред да започнам да ги правам, пребарував низ google и скоро никаде нема хронолошки податоци, па затоа сам започнав да ги правам со податоците од википедија. Малку е тешко еден по еден автор да прелистуваш и да бараш која година кое дело го напишал. Списоците сепак не се целосни, можеби некогаш ќе ги направам. Веќе кога сме овде, да те прашам дали да ги распоредувам делата според тематиката, бидејќи низ годините освен романи или поезија на пример има издавано и книги од историчари, политичари, информатичари и.т.н. Поздрав--Тиверополник (разговор) 15:11, 7 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Апсолутно се сложувам, може да биде по векови, а по ова ќе направ/ам/име и страници Македонија по векови каде ќе ги вметнеме книгите. Само кажи ми како да бидат распоредени книгите во поднасловите, како романи, прози, политички, правни, енциклопедиски, историски, археолошки и.т.н. или ...--Тиверополник (разговор) 15:22, 7 октомври 2012 (CEST)[одговори]
Ок, поз--Тиверополник (разговор) 15:27, 7 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Kolega2357[уреди извор]

Zaštiti moju korisničku stranu ako može ovako [edit=autoconfirmed] [move=autoconfirmed]. Pozdrav! --Kolega2357 (разговор) 22:37, 11 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Сторено, поздрав.--Никола Стоіаноски 22:40, 11 октомври 2012 (CEST)[одговори]
Hvala ti puno što si mi zaštitio stranicu. Pozdrav! --Kolega2357 (разговор) 22:57, 11 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Бугари во Македонија[уреди извор]

Зошто ги бришаш фактите од страната? Во Македонија Бугарските граѓани не се 42 иљади туку најмалку 60 000 луѓе. Поново ќе ве прашам - Зошто ја пришате систематиски цифрата на Бугарските граѓани во Македонија?

Се најубаво, Proudbulgarian (разговор) 22:22, 16 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Тоа не се Бугари.--Никола Стоіаноски 23:41, 16 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Барем се насмеав денеска! Толку много неприфатливи ставови како на Македонската Википедија нема никогаш да најдам. Џабе се тепаш редактираш овие статии, вистината никогаш нема да ја избришаш. Биди поздравен, Proudbulgarian (разговор) 02:30, 17 октомври 2012 (CEST)[одговори]

Arhiepiskop ohridski Stefan[уреди извор]

Da li smem ovu njegovu sliku da prebacim na Commons? Pozdrav! --Kolega2357 (разговор) 01:01, 29 октомври 2012 (CET)[одговори]

На жалост не. Автор на сликата е „Премин Портал“ и тие ни дадоа дозвола да се користат нивни материјали на локално ниво. Не ни дале дозвола, според мејлот, да се користи на Commons. Ако треба превод на српски, кажи ми. Поздрав--Никола Стоіаноски 09:07, 29 октомври 2012 (CET)[одговори]

Ne treba prevod na srpski razumem makedonski. Samo sam pitao za sliku. Pozdrav! --Kolega2357 (разговор) 12:15, 29 октомври 2012 (CET)[одговори]

Nedavno sam prebaciovao jednu sliku na Commons koja GFDL i ima dozvolu. Micki koji je administrator na Commonsu kaže da mogu sve slike sa dozvolom da idu na Commons ako se tamo navede dozvola za korišćenje pa da li mogu ovu njegovu sliku koja je u članku da prebacim na Commons i da stavim dozvolu za korišćenje? --Kolega2357 (разговор) 11:51, 14 декември 2012 (CET)[одговори]

Evo jedan primer takve slike. --Kolega2357 (разговор) 11:57, 14 декември 2012 (CET)[одговори]

Ако ни дале дозвола за сликата, таквата дозвола важи за Википедија на македонски јазик. Треба да се побара слободна слика од Архиепископот или евентуално да го слика некој. --Никола Стоіаноски 12:23, 14 декември 2012 (CET)[одговори]

Патролирање на скорешни промени[уреди извор]

Здраво Никола. Гледам дека уредуваш постојано, така што претпоставувам дека си во можност да следиш што се случува и кој што уредува. Само утрово вратив десетина уредувања со вандализсам и блокирав неколку корисници. Не знам во што е работата, но овие денови постојано стигаат ваквите уредувања. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:13, 2 ноември 2012 (CET)[одговори]

Да, забележав таква појава деновиве. Денес не видов вандализирања, бидејќи веднаш се фатив со довршување на департманите во Парагвај. Инаку, колку што можам враќам вандализирања. Ќе треба повеќе лица да се ангажираат за да се враќаат навремено вандализмите. --Никола Стоіаноски 12:24, 2 ноември 2012 (CET)[одговори]
Јас враќам уредувања и блокирам упорни корисници кога ќе забележам, но не можам тоа да го правам цело време.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:55, 2 ноември 2012 (CET)[одговори]
Па да, затоа реков дека треба да имаме повеќе корисници кои се занимаваат со ова. За тие вандали кои бришат целосно страници, имаме помош од глобални уредувачи, ги забележуваат и ги враќаат уредувањата. Овие ситниве се проблематични.--Никола Стоіаноски 13:00, 2 ноември 2012 (CET)[одговори]

Article requests[уреди извор]

Hi! Do you do article requests in Macedonian? WhisperToMe (разговор) 02:14, 3 ноември 2012 (CET)[одговори]

Hi. To be honest, rarely, only if I have time and interest in the topic. What's the article you want to translate in Macedonian?--Никола Стоіаноски 11:18, 3 ноември 2012 (CET)[одговори]
en:Peel District School Board - it is the second largest school system in Canada, and since it has a website in Macedonian I can tell that it has a large number of Macedonian students. You don't have to do the whole article - a stub will be fine :) - If you are unsure of what terms to use, you can use its Macedonian website as a reference. WhisperToMe (разговор) 15:14, 3 ноември 2012 (CET)[одговори]

Thank you so much! WhisperToMe (разговор) 20:06, 5 ноември 2012 (CET)[одговори]

You are welcome.Никола Стоіаноски 20:22, 5 ноември 2012 (CET)[одговори]

Помош околу книгите[уреди извор]

Поздрав Никола. Ако имаш време, би можел ли технички да го средиш шаблонот за Толстој? Мислам да го направиш сличен на оној англискиот, плус сликата да остане. Пробав и јас, ама тешко ми оди со преводот на насловите кои спаѓаат таму, а и естетски не ми се допаѓа нешто многу. --Вик Ретлхед (разговор) 01:02, 5 ноември 2012 (CET)[одговори]

Здраво. ОК, ќе го видам утре и ќе видам како-што можам да средам. Поз--Никола Стоіаноски 01:07, 5 ноември 2012 (CET)[одговори]

Поздрав, Никола. Во моментов ја уредувам библиографијата на Толстој. Забележав дека си отворил страница за разговор на статијата, па ако сакаш види ги статиите кои сум ги создал на мојот личен кориснички профил и направи страници за разговор и за нив. Инаку, да те прашам, ќе одиш на средбата во Every Day?--Вик Ретлхед (разговор) 17:46, 5 ноември 2012 (CET)[одговори]

OK, нема проблем, ќе ги отворам и тие. Инаку на жалост нема да бидам во можност да одам на средбата. Позз--Никола Стоіаноски 18:13, 5 ноември 2012 (CET)[одговори]

Никола, доколку се логиран, ми треба итна помош. Го создадов шаблонот за Франц Кафка, но не ми излезе на екран како што треба. Те молам види што е работата. Позз.--Вик Ретлхед (разговор) 09:12, 6 ноември 2012 (CET)[одговори]

Гледам го поправиле шаблонот. Не била голема грешка. На жалост на бев логиран. Позз--Никола Стоіаноски 10:32, 6 ноември 2012 (CET)[одговори]

Независна Република Македонија[уреди извор]

Не се получи разговорот за Независна Македонија, сакам да ти објаснам зошто мислам дека статијата треба да биде напишана по тој начин. Секако погледнато дури и според македонските историчари човекот со идејата за таа држава е Иван Михајлов, сметајќи го за Бугарин не можеме да ја објавиме таа држава за македонска на таа смисла како денешната затоа што Михајлов Македонците ги смета за Бугари. Биди поздравен! Proudbulgarian (разговор) 15:16, 6 ноември 2012 (CET) Уште нешто по темата, тука во тоа предаване има интервју со Ванчо Михајлов од 57та минута. Прегледај што зборува. http://play.novatv.bg/program/vsyakanedelya Proudbulgarian (разговор) 15:48, 6 ноември 2012 (CET)[одговори]

Editing dispute on the English Wikipedia[уреди извор]

Please see [4] where I have proposed a closure. Thank you, EdJohnston (разговор) 03:04, 8 ноември 2012 (CET)[одговори]

За спелингот[уреди извор]

Чисто информативно, како англиското Zwolle (град во Холандија) се пишува на македонски? (Зволе или Цволе)?--Вик Ретлхед (разговор) 12:46, 8 ноември 2012 (CET)[одговори]

Бидејќи изворно градот на холандски се изговара како Зволе, така и се предава. Да беше германски, тогаш би било Цволе. Поз--Никола Стоіаноски 12:49, 8 ноември 2012 (CET)[одговори]

Шампањ(а)[уреди извор]

Да, но Шампања е сепак исправно. Не е идејата во тоа каков е францускиот изговор, туку како и другите називи, (на пр. Лорена) се прилагодува во разни јазици, вклучувајќи го нашиот. Српскиот не е грешен. Погледај ги и другите јазични врски. Истото важи и За Ардените, кои се нарекуваат така на нашиот и други јазици (како што се Пиринеите, Апенините и сл.) --Б. Јанкулоски (разговор) 00:01, 9 ноември 2012 (CET)[одговори]

Ако е Шампањ, тоа не е исправно, бидејќи другите региони се водат по истата логика (Лорена е Лорена, никогаш не била Лорен и мн. други). Знаеш дека кај нас не се внимава, особено кога имаш вино со кое се поврзува областа, па така невминавајќи не ги разграничиле. Илустрација за истоветноста: Bretagne - Бретања. Ардени се во множина по конвенција бидејќи се венец. Види ги и другите јазици. --Б. Јанкулоски (разговор) 00:07, 9 ноември 2012 (CET)[одговори]

Така е, и јас видов во правописот, но сепак ми се чини дека е грешка од причината што ја наведов погоре. Нема логика да биде без а, ако сè друго што завршува на -gne е со „ња“ (на пр. Дордоња).

Колега[уреди извор]

Има ли некоја посебна причина за заштита на корисничката страница на Корисник:Kolega2357? Не гледам причина зошто да биде заштитена?--brest (разговор) 14:47, 11 ноември 2012 (CET)[одговори]

Не кажа човекот, најверојатно е за превенција. А и мислам дека тоа е негово право, некогав кориснички простор е.--Никола Стоіаноски 18:39, 11 ноември 2012 (CET)[одговори]
Traditionally Wikipedia offers wide latitude to users to manage their user space as they see fit. However, pages in user space belong to the wider community. They are not a personal homepage, and do not belong to the user. They are part of Wikipedia, and exist to make collaboration among editors easier, види тука. Може да се заштити на некој начин само доколку имал некаков проблем кој би се решил со заштита, но од историјата на неговата корисничка страница не гледам дека имал било каков проблем. Според тоа не гледам потреба од заштита само затоа што тој така побарал, посебно што тоа на некој начин се коси со принципите на википедија. --brest (разговор) 18:51, 11 ноември 2012 (CET)[одговори]
Не се коси со принципите на Википедија. Мојата корисничка сметка е заштитена (добро, сум имал вандализирања), ама што е толку важна заштитата на оваа сметка? А била, а не била заштитена за мене и верувам за тебе е сè исто, тој посакува да биде заштитена. И како што може да се види, заштитена е само од анонимни корисници. Јас толку знам, за детали тој/ таа треба да ти каже. И на англиската Википедија му е заштитена, таму за каде важи погорното правило.--Никола Стоіаноски 18:58, 11 ноември 2012 (CET)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Како што можеш да забележиш, корисникот Ehrlich91 е двапати наведен во конечната табела, па затоа го избришав. Можеби требаше тоа да го напишам во страницата за разговор, но сметав дека е минорна исправка. --Вик Ретлхед (разговор) 17:55, 12 ноември 2012 (CET)[одговори]

Uppss, sorry, бидејќи гледав како разлика меѓу уредувања не се виде тоа. Извини за ревертот. Позз--Никола Стоіаноски 18:39, 12 ноември 2012 (CET)[одговори]

Самоил[уреди извор]

Здраво Никола, Jingiby се обидува да манипулира со историката литаратура, односно има тенденција да истакне дека сите западни историчари тврдат дека Самуил и неговата држава се бугарски. Ноторна лага, само некои од западните историчари имаат таков став. Францускиот историчар Шарл Дил во своето дело ИСТОРИЈА ВИЗАНТИЈСКОГ ЦАРСТВА, Самуил и неговата држава ги именува како Макеоднско словенско царство... Немам време да се занимавам со неговите глупости... Поздрав--Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 14:10, 16 ноември 2012 (CET)[одговори]

Извини Никола, но ова не е верно. Посочил сум го ставот на денешните (модерните) западни автори. А Шарл Дил (1859, Страсбург - 1944, Париж) не е модерен автор. Второ, постои разлика мегьу френскиот оригинал [5] и српскиот многу стар превод [6] на Историјата на Шарл Дил. Изгледа во спрпскиот превод насекаде наместо 'Бугарско царство' или 'Бугариja', пишува 'Македонско словенско царство'. Во френскиот нема споменато никаде за 'македонско словенско царство'. Jingiby (разговор) 15:34, 16 ноември 2012 (CET)[одговори]

Како и да е не можете да генерализирате.Треба да се искористат неутрални зборови, а не зборови кои ја наметнуваат гледната точка на едната страна. Знаме дека важно ти е да стои тоа „бугарско царство“ и фразата „дел од светските научници“ е сосема доволно. Не може со една реченицат да ги опфатиш сите современи научници, има многу мислења и ставови. --Никола Стоіаноски 17:42, 16 ноември 2012 (CET)[одговори]

Прашање[уреди извор]

Здраво Никола, како си? Дали Категорија:Билатерални односи на Република Македонија треба да се избрише и да се направи Категорија:Билатерални односи на Македонија. Поздрав----

Здраво Тивер. Добро е. Како си ти? Во принцип не користиме назив за општествено уредување на државите. Па мислам ОК е да ја смениш. Позз--Никола Стоіаноски 22:54, 18 ноември 2012 (CET)[одговори]
Добро, ќе ја избришам. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:57, 18 ноември 2012 (CET)[одговори]

Тургењев[уреди извор]

Како си, Никола? Да не ти пречам многу, ми треба само да се отвори преглед на шаблонот за Тургењев. Пријатна работа.--Вик Ретлхед (разговор) 13:31, 19 ноември 2012 (CET)[одговори]

Средено. Само стисни на „у“ за уреди или „п“ на прегледај. Имало некоја грешка во насловот на шаблонот. --Никола Стоіаноски 13:33, 19 ноември 2012 (CET)[одговори]

Потребни статии[уреди извор]

Вака, мислам дека листата на потребни статии е застарена, па затоа ја обновувам. Можам ли поднасловот култура да го поделам на филм, литература, сликарство итн. за да изгледа попрегледно?--Вик Ретлхед (разговор) 18:14, 20 ноември 2012 (CET)[одговори]

Проблем при уредување[уреди извор]

Не знам дали е проблемот само кај мене, но веќе неколку денови ми ја нема табелата под просторот за уредување, со потребните елементи за викифицирање, внесување кратенки и другите елементи, кои навистина се неопходни при уредување. Доколку знаеш нешто за ова, пиши ми како да го решам проблемов? Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 19:10, 20 ноември 2012 (CET)[одговори]

Претпоставував дека е таква состојбата, но си реков сепак да те прашам, да не е само мој проблем. Инаку, пред неколку недели, кога имаше некои промени во англиската Википедија, мислам дека исто така некое време го немаше ова поле. Како и да е, фала за известувањето и да се надеваме дека ќе се реши проблемов --Ehrlich91 (разговор) 19:20, 20 ноември 2012 (CET)[одговори]

Мислење[уреди извор]

Како ти се чини статијата за Ежен Делакроа? Има ли потенцијал да биде избрана? Позз.--Вик Ретлхед (разговор) 20:20, 23 ноември 2012 (CET)[одговори]

При прво и кусо разгледување статијата, можам да кажам дека е супер. Имам една забелешка: има мал број наводи користено низ текстот. Не знам дали може да се додадат повеќе наводи. Така, ќе нема ниту еден несакан коментар при гласање. Сепак, сметам дека може да биде избрана, зошто да не.--Никола Стоіаноски 21:04, 23 ноември 2012 (CET)[одговори]

Граматиката на српскиот јазик[уреди извор]

Или хоћеш да идемо на мету (meta.wikimedija.org), па да лепо тамо образложиш брисање чланка о граматици српског језика? Боље види овде: s:sr:Категорија:Граматика.-- Лингви (разговор) 23:12, 26 ноември 2012 (CET)[одговори]

Преведи на македонски.--Никола Стоіаноски 00:48, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]
Чуј па ти ваљда треба да знаш српски кад си аутор чланка српскохрватска граматика?-- Лингви (разговор) 17:45, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]

s:sr:Категорија:Граматика.-- Лингви (разговор) 23:12, 26 ноември 2012 (CET)[одговори]

Се извинувам што ви се мешам, но забележав дека статијата беше предложена за бришење, па решив да не ја избришам и да создадам пренасочување кон статијата „Српскохрватска граматика“. На тој начин, создадов и пренасочувања од статиите „Граматика на хрватскиот јазик“ и „Граматика на црногорскиот јазик“, додека пренасочување од статијата „Граматика на босанскиот јазик“ веќе си постоеше. Не гледам причина зошто би постоеле повеќе статии со една иста содржина, кога уште во заградата во воведната реченица од статијата „Српскохрватска граматика“ се вели дека станува збор за граматиката на било кој од овие четири јазици. Не сакам да се ослонувам на она што е на останатите јазични изданија, но на сличен начин работата е уредена и на Википедија на некои други јазични изданија. Освен тоа, српскиот, хрватскиот, босанскиот и црногорскиот јазик како станрдадизирани норми на српскохрватскиот јазик немаат драстични разлики во граматиката за да се создаваат посебни статии. Слично на тоа, немаме статии за граматиките на различните варијанти на англискиот, германскиот или шпанскиот јазик. Веќе кога се појавува корисник од немај-каде и се занакнува дека ќе се пожали на Мета, тогаш би го насочил најпрво да се пожали во врска со проблемот на Википедија на англиски. Ако таму се појави статија „Serbian grammar“ којашто не пренасочува кон „Serbo-Croatian grammar“, тогаш убеден сум дека некој од нас истото ќе го направи овде. И како администратор го предупредувам корисникот Лингви да престане со закани и заплашувања, бидејќи на Википедија на македонски јазик си постојат правила според коишто треба секој корисник да се однесува (Википедија:Пристојност и Википедија:Претпоставете добронамерност). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:51, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]
Корисникот е регистриран само кај нас и може да е познат на српската Википедија со друго име. Но тоа не е важно. Не може да има две статии со иста содржина. Наместо тоа, нека седно „фино лепо“ и нека напише статија Разлики меѓу босанскиот, српскиот, хрватскиот и црногорскиот јазик и таму нека има секции за граматичките особини за поедините јазици. Постоењето на само една статија (српскохрватска граматика) не е од националистички или политички причини, но ако правиме посебни статии за граматиките на босанскиот, српскиот, хрватскиот и црногорскиот, сите ќе бидат исти, барем за сите луѓе кои српскохрватскиот не е мајчин. --Никола Стоіаноски 11:16, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]

Три пута си ревертовао - Граматика на српскиот јазик[уреди извор]

1

2

3

Три пута си ревертовао па затражи да те казне администратори!-- Лингви (разговор) 22:08, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]

постављање шаблона мерге (merge)[уреди извор]

Ниси успео да образложиш постављање шаблона мерге у чланак!-- Лингви (разговор) 22:08, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]

Еминем[уреди извор]

Поздрав Никола. Само што видов дека некој отстранил една слика од страницата на Еминем. Кога ја ставив ја преземав од Вики Комонс, па не ми е јасно зошто ја тргнале? Мислам е од делот Опоравување.--Вик Ретлхед (разговор) 22:10, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]

Сликата ја избришале од Комонс, не е од кај нас. Најверојатно не било нешто во ред со неа. Позз--Никола Стоіаноски 22:16, 27 ноември 2012 (CET)[одговори]

Македонско-одринско ополчение[уреди извор]

Здраво Никола... Мислам дека насловот на статијава Македонско-одринско ополчение има бугарски призвук, ополчение го нема во македонскиот јазик, дали би можело да се промени името... Мислам дека правилно е Македонско-одринско доброволство... поздрав--Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 17:47, 28 ноември 2012 (CET)[одговори]

Јас уште при создавањето на статијата зборев за ова - нема таков збор во македонскиот јазик. Едноставно не постои. Не е лошо да оториш тема за промена на името во разговорот на статијата и ќе видиме што ќе се одлучи. --Никола Стоіаноски 18:13, 28 ноември 2012 (CET)[одговори]

Ова го најдов... Во македонската историографија не се користи името Македонско-одринско ополчение се сретнува како Штаб на Македоно-одринските доброволечки чети види: ПРЕДАВСТВАТА И АТЕНТАТИТЕ ВО МАКЕДОНСКАТАИСТОРИЈА или Македонско-одринското доброволство види: ВМРО (6) 1908 - 1918 IMRO, young turk revolution, balkan wars, има и други извори, ама доволно е и ова.... Пишав на страната за разговор... поздрав...--Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 18:40, 28 ноември 2012 (CET)[одговори]

Сент Џорџес[уреди извор]

Да, токму така. Впрочем, во вакви случаи, транскрипцијата е правописна, а не фонетска. Затоа ќе биде „Џорџес“. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:30, 1 декември 2012 (CET)[одговори]

Таков е обичајот во вакви случаи - предавањето да се води според напишаното, а не по тоа како звучи. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:37, 1 декември 2012 (CET)[одговори]

Kolega2357-Bot[уреди извор]

Da li mogu da dobijem zastavicu za mog bota i da sa botom novim korisnicima pišem dobrodošlice? --Kolega2357 (разговор) 13:29, 6 декември 2012 (CET)[одговори]

Здраво. Тоа ќе мора да прашаш еден од бирократите. Побарај знаменце тука или прашај го бирократот Бојан. Поздрав.--Никола Стоіаноски 13:32, 6 декември 2012 (CET)[одговори]

Самоил[уреди извор]

Здрави Никола... Направив неколку измени на статијата Цар Самоил... Мислам дека ги исполнува услови за избрана статија... ако не е избрана... дали би можело да се кандидира... поздрав --Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 01:17, 10 декември 2012 (CET)[одговори]

Да, зошто да не. Предложи ја слободно. Позз--Никола Стоіаноски 01:20, 10 декември 2012 (CET), ти предложија, ако толку време уредувам на вики појма немам како... поздрав--Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 01:52, 10 декември 2012 (CET)[одговори]

Thanks...[уреди извор]

... a lot. --David Perez (разговор) 18:57, 11 декември 2012 (CET)[одговори]

Села во Република Македонија to Села во Македонија[уреди извор]

Da li mogu preko bota sve da prebacim iz prve kategorije u drugu kategoriju? --Kolega2357 (разговор) 13:29, 13 декември 2012 (CET)[одговори]

Може, категоријата Села во Република Македонија нека биде заменета со Села во Македонија. Само пази да не направиш грешки, многу статии се, тешко е рачно да се поправаат. Ако има уште некоја категорија да се смени ќе ти кажам. --Никола Стоіаноски 14:26, 13 декември 2012 (CET)[одговори]

Evo sve sam rekategorisao nema ni jedne greške. --Kolega2357 (разговор) 11:11, 14 декември 2012 (CET)[одговори]

Супер. Ако има уште нешто ќе ти пишам. Позз--Никола Стоіаноски 11:12, 14 декември 2012 (CET)[одговори]

Игра во 'ржта[уреди извор]

Ќе можеш да вметнеш категории во Игра во 'ржта и да направиш пренасочување од Ловец во 'ржта кон таа статија?--Вик Ретлхед (разговор) 16:42, 13 декември 2012 (CET)[одговори]

Средено. Патем го поправив и апострофот, беше користен англиски наместо македонски апостроф.--Никола Стоіаноски 17:07, 13 декември 2012 (CET)[одговори]

Rekategorizacija[уреди извор]

Završio sam skoro celu rekategorizaciju ovde na Vikipediji da li je sve dobro posle toga? --Kolega2357 (разговор) 00:06, 15 декември 2012 (CET)[одговори]

Јас видов само за селата. Селата беа супер средени. Што имаше друго? Ако најдам некои категории за менување, да те прашувам понатака?--Никола Стоіаноски 00:14, 15 декември 2012 (CET)[одговори]

Ej...[уреди извор]

Birthday cake 01.jpg Среќен роденден!
Поздрав, Brainmachine (разговор) 17:19, 15 декември 2012 (CET)[одговори]
Фала :))) Поздрав.--Никола Стоіаноски 20:25, 15 декември 2012 (CET)[одговори]
Среќен роденден и од мене!--Kiril Simeonovski (разговор) 22:17, 15 декември 2012 (CET)[одговори]
Фала Кирил, среќа да имате!--Никола Стоіаноски 22:22, 15 декември 2012 (CET)[одговори]

Самоил[уреди извор]

Здраво Никола, видов дека си направил некои промени во статијата за Самоил [7]. Ако си ги прифатил останатите промени кои направив порано денес, зашто сметаш е подобре над сликата на Самоил да пишува само цар на Самоиловото царство, а не цар на Самоиловото царство или Првото бугарско царство. Ако пишува Самоиловото царство или Првото бугарско царство, нема ли тоа да одразува подобре и понеутрално содржината на статијата?

Исто така, наместо Востание на комитопулите и создавање на нова словенска држава бев предложил Востание на комитопулите (969 година) и бев избришал името на разделот Уништуване на Првото бугарско царство. Зошто не си ги прифатил тие промени, при положба дел од историчарите сметат дека државата не е нова, туку е продолжување на Првото бугарско царство, и дека бугарското царство не било уништено во 971 година?

Ако сакаш, приклучи се на дискусијата овде. Tropcho (разговор) 16:44, 16 декември 2012 (CET)[одговори]

Здраво. Самоилово царство е најпопуларен поим во македонскиот јазик и најчесто така се именува државата. Ова е проект на македонски јазик и ги следиме најзастапените терминологии во македонскиот јазик, а не според другите јазици. Неутрално е Самоилово, не „вакво или онакво“. За другите две работи, нека седат секциите, објаснето е во текстот.--Никола Стоіаноски 17:07, 16 декември 2012 (CET)[одговори]

Здраво. Бидејќи си искусен уредувач претпоставувам знаеш дека не се обидуваме да напишаме статија од една единствена неутрална гледна точка, туку да ги претставиме сите значајни гледни точки, нели така? Поправи ме ако грешам, но поимот Прво бугарско царство постои во македонскиот јазик, а поимот Самоилово царство е популарен и се користи кога некој сака да прави дистинкција помеѓу Првото бугарско царство и државата на Самоил, т.е. Самоилово царство е блиску до Средновековна Македонија, нели? Па, ако e тоа така, не е ли најточно да се напише Цар на Средновековна Македонија или на Првото бугарско царство, или како алтернатива, Цар на Самоиловото царство или на Првото бугарско царство? Поздрав Tropcho (разговор) 01:14, 18 декември 2012 (CET)[одговори]

За насловот сосема сум сигурен дека најпопуларен, најкористен и најзастапен поим во македонскиот јазик е Самоилово царство. Другите можеби се историски поточни, но користени во стручна литература. Доста често се користи и поимот Македонска држава.--Никола Стоіаноски 11:06, 18 декември 2012 (CET)[одговори]
Патем, спрен е тој српскиот извор? Германскиот не е. --Никола Стоіаноски 11:09, 18 декември 2012 (CET)[одговори]

Абе каков спорен извор... Станува збор за две изданија едното е ревидирано... Каков фалсификат глупости... Во француското издание, кое Tropcho го посочува... Дил има една теза - односно Бугарско царство, во српското издание друга теза - Македонско словенско царство... Станува збор за две различни изданија едното од нив е реведирано... и двете изданија се од иста автор... Сличен пример е Острогорски... Во српското издание стои Самоилово царство во германското издание Македонско царство In Wirklichkeit unterschied sich aber sein ' makedonisches Reich wesentlich vom ehemaligen Reich der Bulgaren. Gegen das maechtige makedonische Reich scheint er ' die Unterstuetzung der Herscher anderer Balkanlaender gesucht ... zu haben... Инаку делото на “Историја на Византоското царство” oд Шарл Дил мислам дека лани се објави на македонски јазик... --Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 11:32, 18 декември 2012 (CET)[одговори]

Злоупотреба на извори[уреди извор]

Tropcho си игра мајтап со изворите... Еднаш му посочив пак продолжува... Прво бугарско царство и Западно бугарско царство не е исто... Посочува извор, не еден туку повеќе, каде пишуа за Западно бугарско царство, а тој изворот го вметнува како извор за Прво бугарско царство... еве види Поголемиот дел од бугарските и еден дел од светските историчари го сметат за Бугарско царство или за продолжување на Првото бугарско царство.[1][2][3][4][5][6][7][8][9]...Во petiot извор пишува за Западно бугарско царство, а не за првото царство види тука История на българите с поправки и добавки от самия автор... --Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 18:16, 17 декември 2012 (CET)[одговори]

извори[уреди извор]

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CambridgeHist.
 2. Diehl, Charles (1924). Histoire de l'Empire Byzantin (PDF) (француски). Paris: August Picard.
 3. Crampton, Richard (2005). A Concise History of Bulgaria, 2nd ed (англиски). Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0521616379.
 4. Runciman, Steven (1930). A History of the First Bulgarian Empire (англиски). London: G. Bell & Sons Ltd.
 5. Иречек, Константин (1978). История на българите (бугарски). Софија: Наука и изкуство.
 6. Златарски, Васил (1927). История на българската държава през средните векове (бугарски). 1. Софија.
 7. Хипотеза о Западној Бугарској, Glasnik Skopskog nauchnog drushtva, b. III, Skopie, 1928
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име OstrogorskyByzantineState.
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ObolenskyCommonwealth.
Ревертирај сè ама наведи во разговорот кои се фактите. Ако продолжи пак, овој проблем ќе се пријави тука. Позз--Никола Стоіаноски 21:27, 17 декември 2012 (CET)[одговори]

Здраво Далчо, петиот извор (Иречек) (како и шестиот) си е зад таа реченица од долго пред јас да ја уредувам статијата. Е можеш да провериш тука: [8]. И сепак Бугарско царство не е истото како Првото бугарско царство. Па дури да не беше така, и дури јас да го бев додал, не сметаш дека е добре да претпоставуваш добронамереност? Не прави ли секој грешки? Ти не правиш? Се што сум додал на статијата е отворено за дискусија.

Во секој случај не сметам дека тие се главните извори. Колку што знам, тезата за западнобугарското царство денес е отфрлена од повеќето историчари. Ако сакаш отстрани ги.

Патем, велиш дека веќе еднаш си ми посочил (за Рунциман, овде). Јас ти одговорив и изгледа твојата интерпретација беше погрешна. Рунциман изрично вели дека смета на Самоил царството за продолжување на Првото бугарско царство. (Види одново цитатот со ќерката на Трајан, син на Јован Владислав).

И уште, зашто врати одново српскиот превод на Шарл Дил како извор, кога веќе се дискутира дека е дискредитиран? Tropcho (разговор) 22:17, 17 декември 2012 (CET)[одговори]

Табела[уреди извор]

Здраво Никола... Ми треба помош за табела...

Години Србија Бугарија Грција Романија
1900 Прих. Расхо. П-Р Прих. Расхо. П-Р Прих. Расхо. П-Р
1905 48 303 2 910 000 400 000
1910 63 211 2 630 000 300 000
1911 9 000 247 000 30 000

Под секоја држава треба да има по три колони за Приходи, Раходи и П-Р... Дали можеш да ми помогнеш... Поздрав... --Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 11:11, 18 декември 2012 (CET)[одговори]

Средено. После последните бројки додади уште по две вертикални црти и се појавуваат редиците за Романија. Поз--Никола Стоіаноски 17:01, 18 декември 2012 (CET)[одговори]
Видов Брест ти кажал. Не те сфатив како треба. Сепак средено е--Никола Стоіаноски 17:03, 18 декември 2012 (CET)[одговори]

ок... поздрав--Хилариус Книгоподврзувачот (разговор) 17:52, 18 декември 2012 (CET)[одговори]

Исмаил Кадаре[уреди извор]

Гледам дека има некои непотребни зборови на латиница во инфокутијата за Кадаре, над и испод сликата, но не можам да видам дека има такво нешто напишано кога ќе одам на уреди. Ај те молам види во што е проблемот. Позз.--Вик Ретлхед (разговор) 18:00, 20 декември 2012 (CET)[одговори]

Доцна видов, сеа гледам брест средил. позз--Никола Стоіаноски 20:28, 20 декември 2012 (CET)[одговори]
Фала како и да е. Туку сега ми треба преглед за шаблонот на Металика што го уредував.--Вик Ретлхед (разговор) 20:29, 20 декември 2012 (CET)[одговори]
Прегледување на страницата? Прегледана е ако мислиш на тоа.--Никола Стоіаноски 21:06, 20 декември 2012 (CET)[одговори]
Кога ќе кликнам на она П горе лево, не ми излегува ништо.--Вик Ретлхед (разговор) 21:17, 20 декември 2012 (CET)[одговори]
Средено.--Никола Стоіаноски 21:31, 20 декември 2012 (CET)[одговори]

Корисник:'aCe maFia Records TM/common.css[уреди извор]

Možda grešim ali ovaj JavaScript je samopromocija ili reklama. --Kolega2357 (разговор) 20:04, 24 декември 2012 (CET)[одговори]

Да, но е во неговиот кориснички простор. Не сум сигурен дали да се избрише зошто е лично негова. --Никола Стоіаноски 20:13, 24 декември 2012 (CET)[одговори]

Na većini Vikipedija je to dozvoljeno ali u nekoj meri. Na engleskoj Vikipediji administratori brišu svaku promociju i reklamu. Korisnik sa ovakvim zbunjujućim imenom bi na engleskoj Vikipediji bio blokiran trajno na primer. --Kolega2357 (разговор) 11:34, 25 декември 2012 (CET)[одговори]

Ај ќе видам што ќе направам. Ќе го известам и уште еден администратор.--Никола Стоіаноски 11:57, 25 декември 2012 (CET)[одговори]

По мое мислење, треба да се брише. Википедија не е услужник на бесплатен хостинг или веб-простор. Википедијанците имаат свои лични страници, но тие се користат за информации кои се важни за работата на енциклопедијата. Доколку некој сака да создадете лична страница која не е поврзана со енциклопедиската работа (пример, поставување на лично резиме), постојат многу услужники за бесплатни лични страници на Интернет.--brest (разговор) 12:08, 25 декември 2012 (CET)[одговори]

Население на Општина Сопиште[уреди извор]

Разликите кои се појавуваат во населението на селото и Општината Сопиште, се поради една измена на административната граница на Општината и самото населено место со законот за територијална организација од 2004 година. Имено, тогаш поголемиот дел од катастарската општина на село Сопиште со огромен број на куќи и население од околу 3000 жители (скоро сите Македонци) се оддели и припои кон градот Скопје, односно Општина Кисела Вода. За ова можеш да прочиташ и на статијата за селото Сопиште на википедија на албански јазик, каде некој го запишал ова со „победнички дух“ (очигледно главната цел била да се зголеми бројот и процентот на албанското население во општината, а аргументацијата, иако никој не ја знае ниту ја кажал некогаш, веројатно дека тој дел од селото веќе бил урбанизиран и споен со населбата Припор од градското подрачје). Бидејќи во времето на пописот на населението од 2002, селото Сопиште и општината биле во претходните граници, официјалната бројка на население се сведува на 5000 за селото и 9000 за општината, податокот за 1200 жители за селото и 5000 за општината е по прекројувањето во 2004, па ако админстративно се прифатат овие измени, од идниот/идните пописи ќе се сметаат за официјални овие помали бројки бидејќи ќе се попишува во овие помали граници. Поздрав - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 23:10, 24 декември 2012 (CET)[одговори]

Знам, Никола, истото е и со Долнени, Крушево и во други општини, но нивната геополитичка и големодржавна националистичка агенда, во чие остварување ја користат и ИВЗ т.е. исламската религија (посебно последните изјави на поглаварот Реџепи), не бира средства само да дојде до „административно владеење“ на територии, во кои добро знаеме што се случува штом ќе ја „преземат“ власта (очигледни примери се Чаир, Струга, најново сега во Кичевско...). Останува на нас, продуховени со идеите на либерализмот да ги шириме податоците (пред се научни) па луѓето кои живеат таму и им зависат животите од сите тие околности да сфатат дека се пред се луѓе со една заедничка цел, подобар и поубав живот. Огромен поздрав! - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 23:35, 24 декември 2012 (CET)[одговори]
Одлична работа си направил со средувањето на инфокутии, географски карти за селата, како и сликата со овците во нивата со пченка кај Сопиште. Имам само еден предлог, дали мислиш дека би било подобро за подбра прегледност, текстот за промената на бројот на населението и административните граници, поради својот обем, наместо на самиот почеток да се смести во делот за Население? Поздрав! - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 23:58, 24 декември 2012 (CET)[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Kindness Barnstar Hires.png Награда за љубезност
Сигурно сум те замолил едно 1000 пати за разни услуги, ама ниеднаш не си ме одбил. Фала ти многу. Вик Ретлхед (разговор) 08:33, 27 декември 2012 (CET)[одговори]
Нема гајле :0 Фала--Никола Стоіаноски 11:07, 27 декември 2012 (CET)[одговори]