Разави Хорасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Разави Корасан)
Прејди на: содржини, барај
Разави Хорасан
استان خراسان رضوی
Покраина
Разави Хорасан во рамките на Иран
Разави Хорасан во рамките на Иран
Координати: 36°17′52.8″ СГШ 59°36′20.52″ ИГД / 36.2980, 59.6057
Земја  Иран
Админ. центар Машхад
Окрузи 19
Површина
 • Вкупна 144.681 км2
Население (2006)[1]
 • Вкупно 5.593.079
 • Густина 38.658.006.234.405/км2
Часовен појас IRST (UTC+03:30)
 • Лете (DST) IRST (UTC+04:30)
Јазици персиски
Споменик од XVII век „Шарена Џамија“


Разави Хорасан (персиски: استان خراسان رضوی, Ostān-e Khorāsān-e Rażavī) покраина во Иран и се наоѓа во североисточниот дел од земјата. Главен град е Машхад.

Други поголеми градови се: Гучан, Даргаз, Ченаран, Саракс, Фариман, Торбат-e Хејдарех, Торбат-e Џам, Тајбад, Каф, Рошткар, Кашмар, Бардаскан, Нејшабур, Сабзевар, Гонабад, Калат, Калил Абад и Махвалат.

Разави Хорасан е една од трите покраини кои формирани во 2004 г. со поделбата на Хорасан.

Панорама во близина на Нејшабур

Колеџи и универзитети[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]