Поас (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поас
Poas crater.jpg
Poás volcano crater, shown before the 2017 eruptions
Највисока точка
Надм. вис.2,708 м [1]
Координати10°12′00″ СГШ; 84°13′59″ ЗГД / 10.2° СГШ; 84.233° ЗГД / 10.2; -84.233Координати: 10°12′00″ СГШ; 84°13′59″ ЗГД / 10.2° СГШ; 84.233° ЗГД / 10.2; -84.233[1]
Географија
МестоКостарика
Матичен венецЦентрална Кордилјера
Геологија
Видстратовулкан
Последен избуваприл 2017
Искачување
Најлесен патпешачење

Вулканot Поас (шпански: Volcán Poás) — активен вулкан кој се наоѓа во централна Костарика во Националниот парк Вулкан и има 2,708 метри висина. Вулканот еруптирал 40 пати од 1828 година, вклучувајќи ја и еупцијата од април 2017 година, кога посетителите и жителите биле евакуирани[2]. Вулканот и околниот парк моментално се затворени на неодредено време, со безбедносен периметар од 2,5 километри, поставен околу кратерот кој избувнувал. [3]

Кратерски езера[уреди | уреди извор]

Во близина на врвот има две кратерски езера. Северното езеро е познато како Лагуна Калиенте („топла лагуна“) и се наоѓа на височина од 2.300 метри во кратер приближно 0.3 км широк и 30 м длабок. Тоа е едно од најкиселите езера во светот. Киселоста варира по дожд и промени во вулканска активност, понекогаш достигнувајќи pH од скоро 0. Следствено, тој поддржува малку или никаков воден живот. Дното на ова езеро е покриено со слој од течен сулфур[4]. Киселинските гасови создаваат кисели дождови и кисела магла, предизвикувајќи оштетување на околните екосистеми и често иритација на очите и белите дробови.

Езерото Ботос или јужното езеро, го исполнува неактивниот кратер, кој последен за пат избил во 7500 п.н.е. Езерото е ладно и е опкружено со облачна шума во рамките на границите на Националниот Парк.

Еруптивна историја[уреди | уреди извор]

На 17 мај 1953 година настанала ерупција со која започнал циклус кој траел до 1956 година. Најмалку две лица биле пријавени за исчезнати[5].

Поас бил во близина на епицентарот на земјотрес со јачина од 6,1 степени кој се случил во јануари 2009 година, во кој загинале најмалку четириесет лица и биле погодени од Фраханес, Вара Бланка, Синхона, главниот град Сан Хозе и регионот на Коста Рика во Централната долина.

Во 2009 година имало и еруптивна активност, вклучувајќи мали избувнувања и лизгање на земјиштето во северниот активен кратер.

На 25 февруари 2014 година, мрежна камера на Вулканолошката и сеизмолошката опсерваторија на Костарика (OVSICORI) го снимила моментот кога темниот облак експлодирал околу 1.000 стапки во воздухот од масивниот кратер на вулканот Поаш. Овој вулкан останува активен до денес[6][7]. Поас е еден од 9-те вулкани во моментов следени од страна на Проектот за депонирање на јаглерод диоксид. Проектот собира податоци за стапките на емисија на јаглерод диоксид и сулфур диоксид[8].

2017[уреди | уреди извор]

На 9 април 2017 година, претставници на националниот парк го ограничиле пристапот на посетителите во Поас поради зголемениот обем на токсични гасови во кратерот на врвот[9]. Експлозијата на 12 април предизвикала властите на паркот да го затворат популарниот парк за посетителите. Мерката била означена како „привремена“[10] . Некои жители од околината, исто така, биле евакуирани[11].

На 14 април 2017 година, две ерупции во 07:39 и 07:57 создале повеќе од три километри пепел и пареа.[12] . Дополнителни експлозии се случиле на 16 април[13].

По значителна експлозија на 22 април, која ги оштетила објектите на паркот и инфраструктурата, претседателот на Костарика Луис Гилјермо Солис ги посетил околните градови следните два дена. Бизнисмените ги опишале негативните финансиски влијанија кои го предизвикало затворањето на вулканскиот парк, а Солис објавил видео на шпански и англиски јазик, барајќи од потенцијалните туристи да ги посетат продавниците и рестораните во околните заедници. Тој исто така ветил основање на агенции за вонредни состојби кои ќе продолжат да ги ажурираат извештаите за ерупцијата[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]