Ел Ваје (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Ваје
El valle.jpg
Ел Ваје во 1998 година
Највисока точка
Надм. вис.1,185 м
Координати8°34′48″N 80°10′12″W / 8.58000° СГШ; 80.17000° ЗГД / 8.58000; -80.17000Координати: 8°34′48″N 80°10′12″W / 8.58000° СГШ; 80.17000° ЗГД / 8.58000; -80.17000
Географија
Ел Ваје на интерактивна карта

Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНепознат
Перспективен поглед со бои со значење на релјефот на Средна Панама од југозапад, со Ел Ваје во преден план

Ел Ваје е стратовулкан во средна Панама и е најисточниот вулкан долж Средноамериканскиот вулкански лак, кој е создаден со субдукција на плочата Наска под Средна Америка. Пред некое време пред 200 000 години, вулканот претрпел огромен настан на ерупција што предизвикало врвот на вулканот да се сруши во празната комора на магмите под формирањето на голема калдера. Неколку лавини куполи се развиле во калдерата уште од колапсот, создавајќи ги врвовите на Серо Пахита, Серо Гајтал и Серо Каракорал. Пред истражувањето во раните 90-ти години, се сметало дека не постои активен вулканизам во Панама. Но, радиоактивните датуми од Ел Ваје покажуваат дека вулканот последен пат избувнал пред скоро 20000 години.[1]

Труд на Де Боер и др.[2] и Дефант и др.[3][4] од другите вулкани во Панама покажале дека има две епизоди на вулканизам - млади (пред <2,5 милиони години) и стари (> пред 4,5 милиони години) групи. Младиот вулканизам се состои од адакити (стопени парчиња), додека се чини дека постариот вулканизам е нормален калк-алкален вулканизам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Defant, M. J., Clark, L. F., Stewart, R. H., Drummond, M. S., de Boer, J. Z., Maury, R. C., Bellon, H., Jackson, T. E., and Restrepo, J. F., 1991, Andesite and dacite genesis via contrasting processes: the geology and geochemistry of El Valle Volcano, Panama: Contrib. Mineral. Petrol., т. 106, стр. 309-324
  2. de Boer, J., Defant, M.J., Stewart R. H., Restrepo, J. F., Clark, L. F., and Ramierez A. H., 1988, Quaternary calc-alkaline volcanism in western Panama: Regional variation and implication for the plate tectonic framework: J. South American Earth Sciences, т. 1, стр. 275-293.
  3. Defant, M. J., Richerson, P.M., de Boer, J. Z., Stewart, R. H., Maury, R. C., Bellon, H., Drummond, M. S., Feiganson, M. D., and Jackson, T. E., 1991, Dacite genesis via slab melting and differentiation: La Yeguada Volcanic Complex, Panama, J. Petrol., т. 32, стр. 1101-1142.
  4. Defant, M. J., Jackson, T. E., Drummond, M. S., de Boer, J. Z., Bellon, H., Feigenson, M. D., Maury, R. C., and Stewart, R.H., 1992, The geochemistry of young volcanism throughout western Panama and southeastern Costa Rica: An overview: J. Geol. Soc. Lond., т. 149, стр. 569-579.
  • „El Valle“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]