Куилапа-Барбарена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куилапа-Барбарена
A volcanic field
Највисока точка
Надм. вис.1454 м [1]
Координати14°33′N 90°4′W / 14.550° СГШ; 90.067° ЗГД / 14.550; -90.067Координати: 14°33′N 90°4′W / 14.550° СГШ; 90.067° ЗГД / 14.550; -90.067
Географија
Куилапа-Барбарена на интерактивна карта

Карта

Геологија
Последен избувНепознат, можеби во холоценот[1]

Куилапа-Барбарена - вулканско поле со пепелни конуси во Гватемала со приближно 70 конуси. Полето се наоѓа над пресекот на месниот расед Халпатагва со миоценската калдера Санта Роса де Лима. Најмладите конуси датираат од последната фаза на активност на Текуамбуро и можеби се од холоценско време, но без потврдени докази.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Cuilapa-Barbarena“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. Посетено на 24 февруари 2022. (англиски)
  2. James H. Reynolds (август 1987). „Timing and sources of neogene and quaternary volcanism in South-Central Guatemala“. Journal of Volcanology and Geothermal Research. 33 (1–3): 20. doi:10.1016/0377-0273(87)90052-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]