Чинго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чинго
Chingo volcano.jpg
Chingo in 1999
Највисока точка
Надм. вис.1775 м
Координати14°07′12″N 89°43′48″W / 14.12000° СГШ; 89.73000° ЗГД / 14.12000; -89.73000Координати: 14°07′12″N 89°43′48″W / 14.12000° СГШ; 89.73000° ЗГД / 14.12000; -89.73000
Географија
МестоХуитапа, Гватемала
Санта Ана, Ел Салвадор
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНепознато

Чингостратовулкан на границата помеѓу Гватемала и Ел Салвадор. Најголемата точка на гватемалско-елсалвадорската граница е вулканот Чинго на 1775 метри надморска височина. Населението кое живее на 30 километри од вулканот Чинго се проценува на околу 867, 678 луѓе. Нема документирани историски избуви за овој вулкан, но моментално е активен. Тој е заведен под вулканскиот број 342170 на мрежната страница на Смитсоновата установа.[1]

Овој воздушен поглед е од југозападната страна на Гватемала.

Геологија[уреди | уреди извор]

Овој симетричен стратовулкан има многу различни особености што го прават да се издвојува како највисоката точка на границата помеѓу Гватемала и Ел Салвадор. Има мал кратер со овален облик на врвот што е пробиен кон западната страна на вулканот.

Може да се најдат различни видови на карпи, како на пример: андезит/базалт Андезит и базалт/пикро-Базалт.[2]

Серо Ла Ола.

Серо ла Ола, млад конус, се наоѓа на јужната страна на вулканот преку салвадорската граница.

Екосистем[уреди | уреди извор]

Sobralia amabilis е елузивно цвеќе кое се наоѓа во регионите на Гватемала и Ел Салвадор. Sobralia amabilis или „Orchidaceae“ било забележано во близина на врвот на Чинго и бил единствениот забележан забележан во месната Гватемала.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Smithsonian Institution Global Volcanism Project“.
  2. „Global Volcanism Program | Chingo“. Smithsonian Institution | Global Volcanism Program (англиски). Посетено на 24 февруари 2022.