Прејди на содржината

Сан Педро (вулкан)

Координати: 14°39′21″N 91°15′57″W / 14.65583° СГШ; 91.26583° ЗГД / 14.65583; -91.26583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Педро
Ла Јегуас
Вулканот Сан Педро, гледан од Панахачел
Највисока точка
Надм. вис.3020 м [1]
Заведена какоВулкани во Гватемала
Координати14°39′21″N 91°15′57″W / 14.65583° СГШ; 91.26583° ЗГД / 14.65583; -91.26583
Друго имеЛа Јегуас
Географија
Сан Педро на карта

Карта

МестоСолола, Гватемала
Матичен венецСиера Мадре
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувнепознато

Сан Педро, наречен и Лас Јегуас, ― стратовулкан кој е 3,020 висок, на брегот на езерото Атитлан, во департманот Солола во јужна Гватемала.

Во неговата основа се наоѓа селото Сан Педро Ла Лагуна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INSIVUMEH. „Localización de los volcanes de Guatemala“ (шпански). Посетено на 24 февруари 2022.

Книги[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]