Вулкан Барва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вулкан Барва
Трите Марии
Las Tres Marías
Volcán Barva, Costa Rica.jpg
Лагуната Барва, едно од трите кратерски езера на вулканот
Највисока точка
Надм. вис.2.906 м [1]
Координати10°08′06″N 84°06′00″W / 10.13500° СГШ; 84.10000° ЗГД / 10.13500; -84.10000Координати: 10°08′06″N 84°06′00″W / 10.13500° СГШ; 84.10000° ЗГД / 10.13500; -84.10000[1]
Друго имеТрите Марии
Las Tres Marías
Географија
МестоХередија, Костарика
Матичен венецЦентрални Кордиљери
Геологија
Видкомплексен вулкан
Последен избув6050 п.н.е. ± 1000 години[1]

Вулкан Барва – комплекс од андезитски стратовулкани во Костарика, 22 km северно од Сан Хозе во провинцијата Хередија. На источната страна на планината во вулканскиот кратер е формирано езеро наречено Лагуна де Барва, а на западната страна на врвот има три брда кои се наречени Трите Марии (Las Tres Marías).[1]

Барва има неколку избувни центри на нејзиниот врв и дост паразитски конуси на боковите. Нејзините три главни врва кои се гледаат од централната долина ѝ го дале локалното име Las Tres Marías.

Четири пирокластични конуси се наоѓаат во калдерата со димензии 2 x 3 км во централниот и северозападниот дел од врвот. Југозападниот врв има четири конуси од кои еден има кратерско езеро.[1]

Последен потврдена еруптивна активност на вулканот Барва датира од пред 8.050 години. Имало тврдење за избуви во 1760-тите и во 1867 година, но истражувањата на локацијата не пронашле докази за потврда на овие тврдења.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Barva“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. (англиски)

Литература[уреди | уреди извор]