Усулутан (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Усулутан
UsulutánVolcano.jpg
Вулканот Усулутан пред Пацифичката крајбрежна рамнина.
Највисока точка
Надм. вис.1,449 м
Координати13°25′08″ N; 88°28′16″ W / 13.419° СГШ; 88.471° ЗГД / 13.419; -88.471
Географија
Усулутан на интерактивна карта

МестоУсулутан, Ел Салвадор
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНепознато

Усулутанстратовулкан во централниот дел на Ел Салвадор, кој се издига над крајбрежната рамнина помеѓу вулканите Сан Висенте и Сан Мигел, и веднаш источно од вулканот Табурете. Врвот на вулканот е 1,3 км широк кратер кој е срушен од исток.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Usulután“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. (англиски)