Прејди на содржината

Алмолонга (вулкан)

Координати: 14°48′0″N 91°31′12″W / 14.80000° СГШ; 91.52000° ЗГД / 14.80000; -91.52000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмолонга
(Cerro Quemado)
Највисока точка
Надм. вис.3197 м
Координати14°48′0″N 91°31′12″W / 14.80000° СГШ; 91.52000° ЗГД / 14.80000; -91.52000
Друго име(Cerro Quemado)
Географија
Алмолонга на карта

Карта

МестоКецалтенанго , Гватемала
Матичен венецСиера Мадре
Геологија
Видстратовулкан
Последен избувјануари - јуни 1818

Алмолонга или „Cerro Quemado“ (Изгорена планина) или „La Muela“ (Катник) поради својата специфична форма — андзитски стратовулкан кој се наоѓа во југозападниот дел на Кецалтенанго во Гватемала[1]. Вулканот се наоѓа во близина на градот Алмолонга, јужно од Кецалтенанго, вториот по големина град во Гватемала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Siebert, Lee; Kimberly, Paul; Pullinger, Carlos R. (1 January 2004). „The voluminous Acajutla debris avalanche from Santa Ana volcano, western El Salvador, and comparison with other Central American edifice-failure events“. Geological Society of America Special Papers. 375: 5–24. doi:10.1130/0-8137-2375-2.5. ISBN 9780813723754. ISSN 0072-1077.