Бару (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вулканот Бару во 2004 година

Бару, порано познат под името Чирики [1][2][3] (шпански: Barú) е вулкан во Панама, највисоката точка на земјата, највисокиот вулкан на југот на Средна Америка.

Основни информации[уреди | уреди извор]

Бару се наоѓа во провинцијата Чирики во областа Бугаба во западниот дел на земјата во опсегот Таламанка. На надморска височина од 3474 м, при ведро време, Тихиот Океан и Карипското Море се видливи од врвот.

Станува збор за неактивен вулкан, последната голема ерупција се случила околу 500 години, помала ерупција е позната и околу 1550 година. Во 2006 година имало мал земјотрес, што предизвикал загриженост дека ерупцијата може да се повтори[4]. Ширината на кратерот е околу 6 км.

Популарната туристичка рута Кетцалес, долга 12 километри, води до врвот на вулканот. Западно од вулканот се селата Серо Пунт и Вулкан, на исток се наоѓа градот Бокете. Недалеку од Серо Пунт, зачувани се урнатините на антички град, кој бил уништен од ерупција[5].

Се препорачува да се искачите на вулканот на патот од Бокете, оваа патека е долга 22 километри и бара помала физичка подготовка од патот од 13,5 километри од Камисета.

Повремено на врвовите паѓа снег и температурата се спушта под 0°C.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Топокарты Генштаба
  2. „Barú“. PeakVisor (англиски). Посетено на 2022-02-28.
  3. „Фролов Д.Б. Концепция информационного генштаба и государственной информационной политики России“. NB: Международные отношения. 1 (1): 213–224. 2015-01. doi:10.7256/2306-4226.2015.1.12670. ISSN 2306-4226. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Volcán Barú: Eruptive History and Volcano-Hazards Assessment
  5. Буке, Панама

Надворешни врски[уреди | уреди извор]