Атитлан (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атитлан
Volcanoes of Lake Atitlán.jpg
Вулканот Атитлан
Највисока точка
Надм. вис.3,535 м
Координати14°35′0″N 91°11′10″W / 14.58333° СГШ; 91.18611° ЗГД / 14.58333; -91.18611Координати: 14°35′0″N 91°11′10″W / 14.58333° СГШ; 91.18611° ЗГД / 14.58333; -91.18611
Географија
Атитлан на интерактивна карта

Геологија
Видстратовулкан
Вулкански лак/појасВулкански појас во Средна Америка
Последен избувмај 1853

Атитлан — голем, конусен, активен стратовулкан во непосредна близина на калдерата на езерото Атитлан во Гватемалските висорамнини од опсегот Сиера Мадре де Чијапас. Атитлан се наоѓа во Солола, југозападна Гватемала.

Вулканот е доста активен историски, со повеќе од десетина ерупции познати помеѓу 1469 и 1853 година, како датум на последната ерупција. Атитлин е дел од Вулканскиот појас во Средна Америка.

Вулканот Атитлин се наоѓа на неколку километри јужно од вулканот Толиман, кој се издига од јужниот брег на езерото Атитлин. Вулканот Сан Педро се издига над езерото Атитлин северозападно од Атитлин. Долгиот тесен залив ги раздвојува Атитлин и Толиман од Сан Педро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]