Момотомбо (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Момотомбо
Највисока точка
Надм. вис.1297 м [1]
Координати12°25′19″ N; 86°32′24″ W / 12.422° СГШ; 86.540° ЗГД / 12.422; -86.540Координати: 12°25′19″ N; 86°32′24″ W / 12.422° СГШ; 86.540° ЗГД / 12.422; -86.540[1]
Географија
Момотомбо на карта

Карта

МестоДепартман Леон, Никарагва
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избув28 февруари 2016[1]
Искачување
Најлесен патПланинарење

Момотомбостратовулкан во Никарагва, недалеку од градот Леон. Тој стои на брегот на Езерото Манагва. Ерупција на вулканот во 1610 година ги принудил жителите на шпанскиот град Леон да се преселат околу 48 км западно. Урнатините на овој град се зачувани во Леон Виехо (Стар Леон). Исто така, избувнал во 1886 година,[2] 1905 година, а неодамна на 30 ноември 2015 година.[3]

Планината е многу симетрична, а нејзиниот облик е симбол на Никарагва, содржејќи места од направени од кибритчиња до револуционерни мурали. Овој вулкан бил исто така многу познат пред почетокот на Првата светска војна. Многу туристи го посетувале, особено во 1904 година, една година пред ерупцијата. Никарагванскиот поет Рубен Дарио ја напишал песната „Момотомбо“[4] во негова чест.   [ потребно е цитат ] Големото геотермално поле се наоѓа на јужниот дел од вулканот. За да се качи на планината, со дозвола да премин преку геотермалната електрана и да се следи лесно обележаната патека низ дрвјата. Поради активната природа на вулканот и лизгањето на земјиштето, трасата од патеката до врвот постојано се менува. Најбрзиот начин е прав, преку малите лавински патеки.   [ потребно е цитат ]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Momotombo“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. (англиски)
  2. Brandon (Canada) Mail, 1 јули 1886)
  3. Howard, Brian Clark; 04, National Geographic PUBLISHED December. „Slumbering Volcano Erupts for First Time in a Century“. National Geographic News. Посетено на 17 јуни 2020.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
  4. „Los viajes de Rubén Darío por Hispanoamérica“. Anales de literatura hispanoamericana. 23. 1994.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]